Ana SayfaTürkiyeCemil Çiçek'ten çarpıcı Demirtaş çıkışı

Cemil Çiçek’ten çarpıcı Demirtaş çıkışı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, cezaevinde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak "AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı" dedi

AİHM’in Selahattin Demirtaş için verdiği ‘Derhal tahliye edilmeli’ kararını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek “AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Haber Global’de önemli açıklamalarda bulundu.

HDP’nin kapatılmasına yönelik çağrıları değerlendiren Çiçek, şunları kaydetti: “Parti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı. Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak, bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu?

Partiler de sorumlu davranmalı

Milletvekili olurken Anayasa’ya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz. Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur? Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ‘Ben köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerim’ şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı.”

Çiçek, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verilen AİHM ve AYM kararları için de “AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı” yorumu yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri