Ana SayfaMagazinCep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin konusu nedir? Naim Süleymanoğlu kimdir?

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin konusu nedir? Naim Süleymanoğlu kimdir?

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin konusu nedir? Bu akşam TRT1 ekranlarında izleyici ile buluşacak olan Cep Herkülü filminin konusu merak ediliyor. Cep Herkülü'nün konusu nedir? Naim Süleymanoğlu'nun kimdir? sorularının cevapları haberimizde. 

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin konusu nedir? Bu akşam TRT1 ekranlarında izleyici ile buluşacak olan Cep Herkülü filminin konusu merak ediliyor. Cep Herkülü’nün konusu nedir? Naim Süleymanoğlu’nun kimdir? sorularının cevapları haberimizde.

Cep Herkülü Film konusu

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini konu ediyor.

İlk Dünya Rekoru’na imza attığında 15 yaşında olan, spor kariyerine 7 Dünya Rekoru,üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 Olimpiyat Altın Madalya, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 tane Dünya Şampiyonluğu ve daha nice başarılar sığdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı filmde, Süleymanoğlu’na Hayat Van Eck hayat veriyor.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı, biyografi ve dram türündeki Türk sinema filmi. Film, Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatmaktadır.

Bu hayat hikayesinde Todor Jivkov liderliğindeki Bulgar Komünist Partisi iktidarı altında 1984 sonunda uygulamaya konan, Bulgaristan Türklerinin isimlerinin devlet zoruyla Bulgar isimleriyle değiştirildiği ve resmi makamlarca “Diriliş Süreci” adı verilen Bulgarlaştırma kampanyasının sonuçları ve bu durumu dünyaya duyurmak için Naim’in Bulgaristan’ı terk etme girişimleri geniş yer tutmaktadır.

Cep Herkülü fragman

 

 

Naim Süleymanoğlu kimdir?

Naim Süleymanoğlu (Bulgaristan’da değiştirilen adı: Naum Şalamanov) Bulgaristan Türkü halterci. Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir.Yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü olarak anılır.

Haltere 1977’de, dokuz yaşındayken başladı. On beş yaşındayken Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükûmetinin Soya dönüş operasyonu kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi.

Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında öldü.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri