Ana SayfaTürkiyeCesim Gökçe: Kanal İstanbul yaptım oldu diyerek geçiştirilebilecek bir proje değil

Cesim Gökçe: Kanal İstanbul yaptım oldu diyerek geçiştirilebilecek bir proje değil

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Çevre Şehircilik Politikaları Başkanı Cesim Gökçe, KRT TV’de Haber Aktif programına konuk olarak Kanal İstanbul Projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Projenin, Sazlıdere Barajını tamamen ortadan kaldıracağını söylen Gökçe, “Su kaynaklarımızı yok etme lüksümüz yoktur.” dedi. Küçükçekmece Gölü’nün önemine de değinen Cesim Gökçe, gölün ekolojik önemine değindi. Küçükçekmece Gölü konusunun bugüne kadar kamuoyuna hiç yansıtılmadığını sözlerine ekleyen Gökçe, “Bu göller yer yüzünden sonra en çok oksijen üreten alanlardır, İstanbul’un nefesidir.” diyerek, gölün öneminden bahsetti. Ayrıca projenin hayata geçirildiği takdirde Sulak Alanlar Yönetmeliğinin de ihlal edilmiş olacağını sözlerine ekledi.

Terkos işlevsiz hale gelecek

Yeraltı su kaynaklarının stratejik öneminden de bahseden Cesim Gökçe, “Muhtemeldir ki çatlaklar oluşmasıyla bu sular buharlaşacak ve Terkos işlevsiz hale gelecektir.” dedi. Kanal İstanbul’un, İstanbul’u su sıkıntısına sokacağının altını çizen Gökçe, İstanbul’un göllerinin kirleneceğini ve işlevini kaybedeceğini söyledi.

Yaparım yaptırmam anlayışı doğru değil

Toplumun artık eski toplum olmadığına ve özellikle gençlerin okuyup, araştırıp, öğrendiğine dikkat çeken Gelecek Partili Gökçe, ekonomik sorunların yaşandığı bir dönemde 100 milyar dolar civarında bir kaynağın buraya aktarılmasının ne kadar doğru olduğunun tartışmalı olduğunu ve aynı zamanda ekonomik riskler içerdiğine de dikkat çekti. Gökçe, böylesine büyük bir projenin “Yaparım, yaptırmam anlayışı doğru bir anlayış değildir.” dedi. İstanbul Boğazı’nın eskisinden daha güvenli olduğunu da söyleyen Gökçe, boğaz trafiğinde düşüş olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Kanal İstanbul’un kaza riski açısından daha büyük tehlike içerdiğini söyledi.

Cesim Gökçe, sözlerine şöyle devam etti; “Tarım alanları, fundalık alanlar, ormanlık alanlar, sulak alanlar tahrip ediliyor. Sazlıdere Barajı ortadan kalkıyor. Altyapı tamamen tahrip ediliyor. Özellikle şehircilik açısından çok büyük sorunlar ortaya çıkıyor.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz