Ana SayfaTürkiyeCesim Gökçe’den Bahçeli’ye cevap: Güneş balçıkla sıvanmaz

Cesim Gökçe’den Bahçeli’ye cevap: Güneş balçıkla sıvanmaz

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi’de terör örgütü PKK ile bağlantılı kişiler olduğu iddia eden Devlet Bahçeli, “Davutoğlu’nun kurucular kurulunda 20-25 kadar Güneydoğu’da siyaset yapan, meslek sahibi olan ve PKK ile ilintili olan insanlar var. Esas sorun bu” demişti. Gelecek Partisi kurucu üyesi, Çevre ve Şehircilik Politika İzleme Kurulu Başkanı Cesim Gökçe Medya Notu’na konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

En başta şunu koymak gerekiyor bu söylenenlere karşı. PKK’nın en sevmediği insan Ahmet Davutoğlu’dur. Çünkü Davutoğlu Kürtlerin sevgi ve sempatisini kazandığı için PKK Ahmet Davutoğlu’nu sevmez.

Cumhur ittifakı niçin bu kadar kutuplaştırıcı, hırçın, sert bir üslupla siyaset yapıyor? Niçin yeni kurulan partileri belgesiz, delilsiz isnat ve iddialarla suçluyorlar? Bu telaş niçin? Oyları düştüğü için. Yeni kurulan partiler azımsanmayacak oranlarda oy alabileceği için.

Oylarını tutmak ve konsolide edebilmek için ötekileştirme ve düşmanlaştırma politikası güdülüyor. Giderek  otoriter bir anlayışa evrilme yaşanıyor. Kendileri gibi düşünmeyen, kendileri gibi davranmayan, demokrasiden , hukuk devletinden ve özgürlüklerden yana olan herkesi ötekileştiriyorlar. Kutuplaştırmaya doğru evrilen bir hal var. Burada kendi saflarında yer almayan kim varsa vatan haini ve Trörist gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Bu sağlıklı bir ruh hali değil. Bu tür haksız ve mesnetsiz ithamlardan vazgeçsinler, bu yol yol değil, bu tutum tutum değil, bu üslup üslup değil. Güneş balçıkla sıvanmaz. Herkesi ötekileştirmek, kutuplaştırmak, hainlikle itham etmek sağlıksız bir ruh hali. Ama bir kere şunu söylemek lazım. Tecrübesi, entelektüel kişiliği, ilmi derinliği, bilgi ve birikimi,  Başbakanlık tecrübesiyle Ahmet Davutoğlu’nun bu işi göğüsleyeceği açıkça ortaya çıktı. 

Gelecek Partisi’nin kuruluşundan sonra sayın Bahçeli’yi  bir telaş aldı. Gelecek Partisi nedense Bahçeli’yi daha fazla tedirgin ediyor. Herhalde Gelecek Partisi’nin onların kurguladığı oyunu bozacak bir desteğe sahip olduğunu öngörüyor. Sayın Bahçeli’nin bu tepkisel, hırçın ve telaşesinde Gelecek Partimizin MHP tabanındanda oy alacağının bir göstergesi.
Gelecek Partisi’nde PKK ile ilişkili insanların olduğu söylemi kesinlikle açık bir bühtandır, iftiradır, doğru değildir ve tabanını konsolide etmeye dönük manevralardan ibarettir. Bu ülkenin 83 milyon vatandaşının hepsini kucaklayamayanlar, gerginlikten beslenenler, marjinal siyaset yapma durumunda kalanlar ötekileştirici, kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı dili kullanma ihtiyacı hissederler. Böyle ötekileştirerek, kutuplaştırarak, dümanlaştırarak, iftira atarak sağlıklı bir yere varmak mümkün değildir. Bu anlayıştan bir an evvel vazgeçmelerini öneririm. Gelecek Partisi her geçen gün güçlenerek destek alan bir partidir. Hızla yükseliyoruz. Bunu da anketlerde görüyoruz. Bize olan teveccühün önünü kesmek niyetindeler ama başaramayacaklar, hızla taban kaybediyorlar.
Sayın Bahçeli’nin bu tür açıklamaları ülkenin barışana, huzuruna ve kardeşliğine faydadan çok zarar getirir. Otoriter anlayışlarla bir yere varılmaz. 

Türkiye’de neden siyasi parti kuruluyor. Çünkü buna ihtiyaç var. Üstelik Ak Parti’nin içinden çıkan 2 parti var.

AK Parti temel ilke ve prensiplerinden uzaklaştığı ve siyaset üretemediği için yeni partilere ihtiyaç hasıl olmuştur. Her yeni partiye PKK’lı mı diyecekler? Böyle bir anlayış sorunlu bir anlayıştır.

CHP’den Menderes’in Partisi doğdu. 60 ihtilalinden sonra Adalet Partisi geldi (Demokrat Parti’nin devamı olan). Refah Partisi’nden de AK Parti çıktı. AK Parti’den de yeni partiler çıkıyor. AK Parti, ittifak stratejisi ile milliyetçi ve devletçi hüviyete büründü, Temel hak ve özgürlüklerden, değer ve ilkelerden demokratik hukuk devletinden sapma var. Kuşatıcı, kapsayıcı özelliğini tükettiği için yeni partiler ortaya çıktı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri