Ana SayfaTürkiyeCHP, belediyelere uygulanacak bütçe kesintisine sert tepki gösterdi

CHP, belediyelere uygulanacak bütçe kesintisine sert tepki gösterdi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre belediyelerin genel bütçe gelirlerinden aldıkları payların kesinti oranları artırılacak

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre belediyelerin genel bütçe gelirlerinden aldıkları payların kesinti oranları artırılırken CHP’den karara ilişkin sert tepki geldi.,

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ” Bu açıkça belediyelerimize, ‘Siz vatandaşa hizmet etmeyin, yardım götürmeyin’ demektir. Bu açıkça milletin takdirini kazanan belediyelerimizi, acizce cezalandırmaya çalışmaktır” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan son karara göre, belediyelerin borç yapılandırma ve kamuya olan diğer borçları için genel bütçe gelirlerinden aldıkları payların kesinti oranları artırılacak.

Bu kapsamda, vergi gelirlerinde yüzde 40 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 10, yüzde 25 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 25 kesinti uygulanacak.

Sorunlu bir zihniyet ile karşı karşıyayız

Karara sert sözlerle tepki gösteren CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Belediyelere ‘Borçlarınızı yapılandırın’ diye kanun çıkaran ama yapılandıran belediyelerin bile gelirini kesen sorunlu bir zihniyetle karşı karşıyayız” diye konuştu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’e konuşan Torun “Belediyeler, bir yandan ihtiyaç sahibi halkımıza ayni ve nakdi yardımlarda bulunurken, bir yandan da vergi, kira ve faturalarda ertelemeler ve indirimler uyguladı. İktidar, beş maskeyi dağıtamazken bu hizmetleri veren belediyelerimiz, bütçe olanaklarını da sonuna kadar zorladı.

01-004.jpgCHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

Belediyeler cezalandırılıyor

Bu hizmetlere teşekkür etmesi gereken iktidar ise şimdi kalkmış, belediye gelirlerini azaltmanın yolunu arıyor. Vatandaş hizmet bekliyor, iktidar gelirleri kesiyor. Bu açıkça belediyelerimize, ‘Siz vatandaşa hizmet etmeyin, yardım götürmeyin ‘demektir. Bu açıkça milletin takdirini kazanan belediyelerimizi, acizce cezalandırmaya çalışmaktır” dedi.

Belediye gelirlerine göz diktiler

Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kesinti oranlarını artırma fikri, iktidarın aklına belediyeleri kaybedince gelmiştir. Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervini har vurup harman savuran iktidar, boşalan kasaya kaynak bulmak için belediyelerin gelirlerine göz dikmiştir. Belediyelerin bütçesi de devletin parasıdır. İktidar, boşalan kasaya kaynak arıyorsa önce dolarla ihale alanlara yönelmeli, israftan vazgeçmelidir. Bu sorunlu uygulamaların vatandaşa faydası yoktur.

Bu kötülük millete yapılıyor

Vatandaşın hizmet beklediği belediyelere destek vermek yerine, köstek olmayı tercih etmek, millete yapılacak büyük bir kötülüktür. İktidar yol yakınken bu partizan politikalardan vazgeçmeli, belediyeler üzerindeki elini çekmelidir.

Çünkü bu uygulamalar belediyelerimizi şu ana kadar yıldıramadı, yine de yıldıramaz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizim belediyelerimiz vatandaşın yanında olmaya devam edecek.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri