Ana SayfaTürkiyeCHP ile İYİ Parti'nin ittifakı 46 ile yükseldi

CHP ile İYİ Parti’nin ittifakı 46 ile yükseldi

Habertürk’ten Ömer Topsakal’ın verdiği biliye göre Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti arasındaki ittifak 46 ile yükseldi. CHP ile İYİ Parti 31 Mart seçimleri için Millet ittifakını kurarken AK Parti ile MHP de Cumhur ittifakında yer alıyor.

CHP ile İYİ Parti’nin mutabık kaldığı 21 büyükşehirin ardından yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Heyetler arası görüşmeler sonunda üzerinde uzlaşma sağlanan şehir sayısı 24’e yükselmiş durumda.

CHP ile İYİ Parti hangi şehirlerde ittifak yaptı

Bu kapsamda Edirne, Kırklareli, Burdur, Yalova, Çanakkale, Zonguldak, Giresun, Sinop, Bolu, Kırşehir, Sivas, Erzincan, Artvin, Rize, Bilecik ve Bartın’da CHP adayının desteklenmesi kararlaştırıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi için de heyetler nihai kararını verdi. Adaylığı açıklanan CHP’li Ali Öztunç’a, İYİ Parti de destek verecek. Buna karşılık Elbistan ilçesi de İYİ Parti’ye bırakıldı.

Heyetler, Kırıkkale, Isparta, Düzce, Nevşehir, Afyonkarahisar ve Osmaniye’de İYİ Parti adayının desteklenmesine karar verdi. Ayrıca, büyük bir sürpriz olmazsa, Elazığ ve Yozgat’ta da yine CHP aday çıkarmayarak İYİ Parti’ye destek verecek.

Amasya ve Aksaray’a ilişkin ise görüşmeler sürüyor. Her iki partinin kaynakları da bu iki ilin işbirliği kapsamına alınacağı görüşünde. Böylece işbirliği yapılan il sayısı 48’e yükselecek. Masadaki bir diğer il olan Ordu’da da nihai karar verilmedi.

Ortak bir adayın çıkarılması da işbirliği kapsamı dışında bırakılması da ihtimaller arasında.

Üç şehir için görüşmeler devam ediyor

İşbirliği görüşmelerinin başından bu yana tartışılan, ancak henüz orta yolun bulunamadığı üç ilçe var.

Ankara’da Etimesgut, Antalya’da Kepez, Muğla’da da Bodrum ilçesi. Kaynaklar bu ilçelerde henüz mesafe kat edilemediğini söylese de 46 il belediyesinde yapılan işbirliği anlaşmasına dikkat çekiliyor.

Sürecin bu ilçeler nedeniyle sekteye uğramayacağı belirtiliyor. İşbirliği görüşmelerinin bu hafta tamamlanması hedefleniyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz