Ana SayfaTürkiyeCHP'den esnaf raporu: Son 8 ayda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de 35...

CHP’den esnaf raporu: Son 8 ayda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de 35 bin esnaf kepenk kapattı!

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Beyazıt Meydanı'nda esnafın sorunlarıyla ilgili 17 maddelik çözüm önerilerini açıkladı

İktidarı sert sözlerle eleştiren Canan Kaftancıoğlu “Son 8 ayda Ankara, İstanbul ve İzmir’de 35 bine yakın esnaf dükkan kapattı” dedi.

CHP'den 17 maddelik esnaf reçetesi: Sadece 3 büyük kentte son 8 ayda 35 bin dükkan kapandı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Beyazıt Meydanı’nda esnafın sorunlarıyla ilgili 17 maddelik çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı. 

3 büyük kentte 35 bin esnaf kepenk kapattı

Salgın döneminde en büyük sıkıntıyı esnafların yaşadığını belirten Kaftancıoğlu “Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken, iktidar ‘sosyal devlet’ olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadı. Son 8 ayda Ankara, İstanbul ve İzmir’de, sadece 3 yerde 35 bine yakın esnaf dükkanını kapattı, kepenk indirdi. TÜİK’in verilerine göre, 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumda” dedi.

CHP’nin, bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanmasını talep ettiğini, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılmasını istediklerini, ancak iktidarın bunları gündeme almadığını vurgulayan Kaftancıoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

Vatandaşın borcu 803 milyar TL

Faizle verilen krediler esnafın derdini çözmüyor, aksine esnafı borçlandırıyor. Bu süreçte küçük ve orta boy işletmelerin bankalara olan kredi borçları Eylül itibariyle 842,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Vatandaşın borcu Eylül ayı verilerine göre, 4,4 milyar lira daha artarak 803 milyar liraya çıktı. İktidarın, vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bankalardan borçlanmayı adres göstermesi vatandaşların bankalara olan borcunun yılın ilk 9 ayında yüzde 36 oranında artmasına yol açtı. İcra dairelerinde bekleyen dosya sayısı son bir yılda 1 milyon 671 bin adet artarak şu an itibariyle 23 milyona yaklaştı. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir.

5 tane maskeyi dağıtamadılar

AKP iktidarı vatandaşın dertlerine çözüm üretmiyor. Her gün işe gitmek zorunda olan milyonlara ‘evde kalın’ deyip İBAN verdiler. İşsizlere borç teklif ettiler. 5 tane maskeyi ücretsiz dağıtamadılar. Turizm için sınavları erkene çekip sonra da tatile gidenleri hedef gösterdiler. Son günlerde ise tümüyle halkı suçlu ilan ettiler. Çok ciddi bir yönetim boşluğu yaşıyoruz. İktidar yönetemiyor. Türkiye yönetilemiyor, savruluyor.

6 aydır servisçi esnafı iş yapamıyor

CHP olarak esnafın her zaman destekçisi olacağız. Bugün devlet okullarında 20-25 bin kantin var. Özel okul, üniversite, yurt ve hastanelerde bu sayı 40-50 bin civarında. Toplamda bu işletmelerin 300-400 bin arası çalışanları var. Okul servislerinde bir servis görevlisi bir de şoför çalışıyor; yani sektörde 400 bini aşkın kişi istihdam ediliyor. 6 aydır servisçi esnafı iş yapamıyor. Uzaktan eğitimin etkisiyle zor günler geçiriyor. Kırtasiye sektöründe en az 20 bin kitap ve kırtasiyeci esnafı var. Bugün doğru düzgün iş yapamıyor, zor bir dönemden geçiyor.

02-006.jpg

1 milyon gündelikçi görmezden geliniyor

Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de yine iktidar tarafından görmezden geliniyor.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.”

CHP’den esnaf reçetesi

Kaftancıoğlu, konuşmasının son bölümünde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 17 maddelik çözüm önerisini okudu. CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnafın sorunlarıyla ilgili açıkladığı 17 maddelik paket şu şekilde:

1- Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2- Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3- Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4- Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5- Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.

6- Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7- Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8- Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9- Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11- Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15- Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16- Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri