Ana SayfaTürkiyeCHP'den Gelecek Partisi ve DEVA açıklaması

CHP’den Gelecek Partisi ve DEVA açıklaması

Gelecek Partisi ve DEVA’nın millet ittifakında katılıp katılmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan CHP’li Engin Altay’ın yakın geleceği işaret etti.

Parlamenter sisteme dönmeyi amaçlayan fakat Millet İttifakı içerisinde olmayan DEVA ve Gelecek Partisi’nin ittifaka katılıp katılmayacağı merak ediliyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, iki partiye yönelik ittifak sorusuna yanıt verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altay’ın, ‘DEVA ve Gelecek Partisi Partisi Millet İttifakı’na katılacak mı’ sorusuna verdiği yanıt “Önümüzdeki gün ve aylarda netleşir” oldu.

Parlamenter sisteme ilişkin bir toplantıda DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin de yer aldığının hatırlatılarak ittifaka katılıp katılmayacakları yönünde bir soruya Altay, şöyle karşılık verdi:

“Güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik olarak Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin dışında birtakım partilerin yetkilileriyle arkadaşlarımızın bir araya gelmesi çok sevindirici, anlamlı ve kıymetlidir. Bu görüşmeler, istişareler sonunda toplumun tümünü bir demokrasi şemsiyesi, demokrasi paydası altında siyasi partilerle beraber güç ve iş birliği yapmalarına imkan verebilir. Bu yönüyle çok kıymetlidir. Millet İttifakı’ndaki parti sayısının daralması ya da genişlemesi, yapılacak görüşmelerle ilgili olarak parti yetkilileri tarafından önümüzdeki gün ve aylarda netleşir. Gizli saklı hiçbir partinin bir şey yaptığı yok. İttifakın, demokrasi isteyen herkesin, demokrasi karşıtlarına karşı tek bir safta yer almasından büyük memnuniyet duyuyorum.”

MİLLETİN HİSSİYATINA PARALEL SİYASET YAPARIZ

İttifakın Cumhurbaşkanı adayına ilişkin bir soru üzerine Altay, “Ortak aday…. Vallahi bilmiyorum. İlk turda her parti kendi adayını mı çıkarır? Bütün bunlara, kamuoyunun beklentilerini de dikkate alarak, sayın genel başkanların, başta Sayın Akşener ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun oturup yapacakları görüşmeler sonrasında parti kurmaylarıyla bir araya gelinerek yapılacak görüşmelerden sonra karar verilir. Biz, milletin hissiyatına paralel siyaset yaparız. Milletin beklentilerini dikkate alarak siyaset yaparız. Milletin arzuları bizim için önemli ve kıymetlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri