Ana SayfaTürkiyeCHP'den şok eden iddia! Süleyman Soylu vergi kaçırdı

CHP’den şok eden iddia! Süleyman Soylu vergi kaçırdı

Son günlerde hem Sedat Peker'in hem muhalefetin yoğun markajı altında olan Süleyman Soylu için son iddia vergi kaçırdığı yönünde.

Son günlerde hem Sedat Peker’in hem muhalefetin yoğun markajı altında olan Süleyman Soylu için son iddia vergi kaçırdığı yönünde.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan yaptığı açıklamada, “Süleyman Soylu kiraladığı uçağın giderlerini usulsüz şekilde sigorta şirketine kaydettirmiş. Matrahı azaltarak vergi kaçırmış” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Bakan Süleyman Soylu’nun, kara para aklama suçlamasıyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a ait uçağı kullandığı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, uçağın kullanıldığı doğrulanırken, bedelin Soylu’nun sahibi olduğu şirket tarafından karşılandığı ve kiralama işleminin bir sivil havacılık işletmesi aracılığıyla olduğu belirtildi.

Soylu’nun Korkmaz’ın uçağında seyahat ettiği yönündeki haberi doğruladı. Bakanlığın açıklamasında, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, şirketin elinde ‘uçak kalmaması’ nedeniyle, şirketin Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığı belirtildi. Açıklamada, kiralamaya ilişkin fatura da paylaşıldı. Kiralamaya ait faturanın Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesildiği ve kiralama bedelinin 165 bin 808 TL (44 bin dolar) olduğu görüldü.

CHP’li Murat Bakan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun SBK’ye ait uçağı kiralarken giderleri usulsüz şekilde sigorta şirketine kaydettiğini ve matrahı azaltarak vergi kaçırdığını aktardı.

CHP’li vekil: Soylu vergi kaçırdı

İçişleri Bakanı Soylu SBK’ya ait söğüt havacılıktan kiralama yoluyla temin edilen uçağın kendisine ait sigorta şirketine fatura edildiğini beyan etmiş ve faturayı yayınlamış. Soylu’ya soruyorum: Hukuken mümkün mü bu peki?

Kurumlar vergisi kânunun 11. maddesine göre kiralama yoluyla edinilen uçak, helikopter gibi hava taşıtlarından işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayanların giderleri kânunen kabul edilmeyen giderdir. Soylu’nun şirketinin faaliyetinin konusu ise sigortacılık…
Kaldı ki uçak siyasi çalışmaları için kullanılmış! Bu durumda Süleyman Soylu kiraladığı uçağın giderlerini usulsüz şekilde sigorta şirketine kaydettirmiş. Matrahı azaltarak vergi kaçırmış. Kendi beyanıyla itiraf etmiş. ‘Şecaat arz ederken merd-i kıbtî sirkatin söyler.’

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri