Ana SayfaTürkiyeCHP'li Veli Ağbaba: TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu

CHP’li Veli Ağbaba: TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu

TÜİK'in Aralık ayı enflasyonunu açıklamasının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar da belli oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK'in rakamlarına tepki gösterdi

TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyonu ile birlikte, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 zam yapılacak. Zam oranlarına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu.” dedi.

CHP’li Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna söyledi.

Ağbaba, “Bu yıl da Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler açlık sınırının altında bir zam artışına muhtaç edildi. TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu.” ifadelerine yer verdi.

Ağbaba, açlık sınırı son bir yılda yüzde 19 artarken, memur maaşları ve emekli memur aylıklarının yüzde 7,36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarının ise yüzde 8,36 zam aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu yıl da TÜİK’in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler açlık sınırının altında bir zam artışına muhtaç edildi. TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu. Memur ve emekli maaşları asgari ücret oranında artırılmalı, en düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir. DİSK’in yaptığı araştırmaya göre 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu, yani yüzde 60’ı asgari ücretin altında gelire mahkum edilmiş durumda. Emeklilerin yüzde 47’si, yani 4,3 milyon emekli ya iş arıyor ya çalışıyor. Bu rakamlar her geçen yıl daha da artıyor. Bu şartlar altında emeklilerimizin insanca yaşayabilecekleri bir gelire ihtiyaçları var. Göstermelik ve inandırıcılıktan uzak enflasyon rakamlarının altında ezilmelerine son verilmeli, en düşük emekli maaşını en az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri