Ana SayfaTürkiyeCHP'nin 37. Olağan Kurultayı başladı. Kılıçdaroğlu 6. kez aday. Rakipleri Cihaner, Yarman...

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı başladı. Kılıçdaroğlu 6. kez aday. Rakipleri Cihaner, Yarman ve Atıcı

Kuruluşundan bugüne 36 olağan ve 19 olağanüstü kurultay yapan CHP’nin 37’nci Olağan Kurultayı, Ankara Bilkent Odeon’da başladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, İlhan Cihaner ve CHP’nin kurultay onur üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman aday adayı.

Delegeler, az sayıdaki görevli ve basın mensuplarının dışında kimsenin alınmayacağı kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak.

Siyaset

CANLI- Pandemi gölgesinde CHP kurultayı başladı…

Kuruluşundan bugüne 36 olağan ve 19 olağanüstü kurultay yapan CHP’nin 37’nci Olağan Kurultayı, Ankara Bilkent Odeon’da başladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, İlhan Cihaner ve CHP’nin kurultay onur üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman aday adayı.

25 Temmuz 2020 11:35Güncellendi: 25 Temmuz 2020 11:48

CANLI- Pandemi gölgesinde CHP kurultayı başladı...

Delegeler, az sayıdaki görevli ve basın mensuplarının dışında kimsenin alınmayacağı kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak.

İlk gün seçimlerinin akşam erken saatlerde bitmesi beklenirken, ikinci gün yapılacak PM seçimlerinin ise çarşaf liste olması halinde uzayabileceği ifade ediliyor.

CHP’de 60 kişiden oluşan PM’nin 8 üyesi, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan (BYKP) seçiliyor. Delegeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gösterilen adaylar arasından 8’ini seçerek PM’ye gönderiyor.

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU DİVAN BAŞKANI

CHP kurultayında Divan Başkanlığını kimin yapacağı merak ediliyordu. 37’nci Olağan Kurultayda, genel merkez tarafından Divan Başkanlığı için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu önerildi ve oy çokluğuyla seçildi.

YÜZDE 5 DELEGE İMZASI

CHP’de Genel Başkanlığa adaylık için yüzde 5 delegenin imzası gerekiyor. Kayıtlı 1376 delegesi bulunan partinin Diyarbakır’daki bir delegesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle kurultaya 1375 delegenin katılması bekleniyor.

Kurultayı izlemek için yerli ve yabancı 500 civarında basın mensubu akreditasyon başvurusu yaptı. Pandemi nedeniyle basın mensupları için gösteri merkezinde özel bir alan hazırlandı. 

KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘ANAHTAR LİSTE’

Kurultayın ikinci günü gerçekleştirilecek PM seçimlerinin ise büyük bir yarış halinde geçmesi bekleniyor.

10 kurultay delegesinin imzasıyla aday olunan PM üyeliği için başvuru sayısı her kurultayda 500’lere ulaşıyor. Pandemi nedeniyle bu sayının biraz daha az olması beklense de şimdiden parti kulislerinin hareketli olduğu biliniyor. 

Tüzük gereği PM seçimlerinde “çarşaf liste” yönteminin benimsendiği CHP kurultaylarında, aday çokluğu nedeniyle oy pusulası zaman zaman 1 metreye ulaşabiliyor.

Öte yandan her PM seçimi öncesi kurultay salonlarında “anahtar liste” karmaşası yaşanıyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı “anahtar liste”nin yanı sıra çok sayıda liste de salonda delegelere dağıtılıyor. Hangi listenin kim tarafından hazırlandığının bilinmemesi ise çoğu zaman kargaşaya neden oluyor. 

37’nci Olağan Kurultay öncesi çalışmalarını sürdüren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan 70-80 kişilik bir anahtar listenin de bu kurultayda PM seçimi öncesinde delegelere dağıtılacağı öğrenildi.

Parti içindeki bazı oluşumların bu kurultayda da yine “maymuncuk liste” hazırlayacağı belirtiliyor.

PM çok kritik

Koronavirüs tedbirleri gereği delegeler dışında katılımın olmayacağı kurultay eleştiri konusu olmuştu. Parti onur üyelerinin dahi katılamayacağı kurultayın ertelenmemesi, Kılıçdaroğlu yönetiminin PM’yi daha rahat şekillendirme hamlesi olarak yorumlanmıştı.

Parti politikalarını tayin etme ve yerel-genel seçimlerde aday belirleme yetkisi PM’de olduğu için, PM’nin nasıl şekilleneceği önem kazanıyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde adayı ve ittifaklar konusunu belirleyeceği için PM’nin kimlerden oluşacağı Kılıçdaroğlu için önemli. HDP ile örtülü ittifakın nasıl devam edeceği, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile nasıl bir siyasi ilişki kurulacağı PM’de şekillenecek. Bu yüzden Kılıçdaroğlu’nun PM’yi “yeni ittifaklara uygun” bir profilde oluşturmak istediği basına yansımıştı.

En yetkili ikinci organ

CHP’de PM, kurultay sonrası en yetkili organ olarak kabul ediliyor.

Sayısını Genel Başkanın belirlediği Merkez Yönetim Kurulu, PM üyeleri arasından seçiliyor.

En geç iki ayda bir Genel Başkanın çağrısı üzerine ve Genel Başkanın başkanlığında toplanan PM’de, parti programı, kurultay kararları ve seçim bildirgeleri doğrultusunda iç ve dış gelişmelerle ilgili politika ve strateji kararları alınıyor. 

Seçimlere katılıp katılmama ve seçimlerde yasa ve tüzük kurallarına göre aday saptama yöntemini belirleyen kararları alan PM, yerel ve genel seçimler öncesinde merkez adaylarını ve merkez yoklaması yoluyla belirlenmesi gereken adayları da belirleme gibi görevleri üstleniyor.

Bu arada CHP PM ve YDK başvuru formları partinin internet sitesi üzerinden yayımlandı. 

İmamoğlu: Genel başkanımızla ilgili zerre sorgulayacağımız bir şey yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurultay resmi açılışı öncesinde gazetecilerin bulunduğu bölüme geldi. Bir süre CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından derlenen ve kurultay katılımcılarının masalarına konulan “Özgür ve Adil Bir Türkiye için Yürüyüş” kitabını inceleyen İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

CHP Kurultayı’nda gazetecilerin bulunduğu alana gelerek değerlendirme yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kurultayın iktidar kurultayı olduğunu hatırlatarak, “Bu kurultay diğerlerinden çok farklı. CHP sadece kendisine oy veren insanlar için bir umut kurultayı yapmıyor. Muhalefet ruhunu temsil eden tüm insanları kapsıyor. Dolayısıyla sorumluluğu çok büyük. Bütün delegelerin bu sorumlulukla davranması gerekiyor ” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu dönemde tarihi bir misyon üstlendiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bizim genel başkanımız özelikle son yerel seçimlerde tarihi bir misyon üstlendi. Dolayısıyla bizim genel başkanımız ile ilgili zerre kadar bir sorgulayacağımız bir şey yok. Etrafını iyi bir yönetimle toplamamız gerekiyor”dedi.Article share tools

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri