Ana SayfaTürkiyeÇiller Demokrat Parti'yi mi istiyor? Gültekin Uysal'dan Çiller'e jet yanıt

Çiller Demokrat Parti’yi mi istiyor? Gültekin Uysal’dan Çiller’e jet yanıt

Demokrat Parti’yi istediği iddialarıyla gündemme gelen eski başbakan Tansu Çiller’e yanıt partinin genel başkanı Gültekin Uysal’dan geldi.

Eski Başbakan Tansu Çiller, yeni bir parti kuracağı iddialarına “Şimdilik kurmayacağım” diyerek itiraz etmişti. DP lideri Uysal ise Çiller’in “Demokrat Parti’yi istedi” iddialarına, “Bu bilgiyi yalanlayamam ama şu aşamada detay da veremem” sözleriyle cevap verdi. Uysal, “Demokrat Parti, marabasıyla satılık köy değil” dedi.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle İYİ Parti’nin oylarını kırmak için eski başbakan Tansu Çiller’in parti kuracağı yönündeki iddiaları siyaset kulislerinin ateşini harladı. İddia sonrası Çiller, “Şimdilik kurmayacağım” diyerek itiraz etti.

Öte yandan Demokrat Parti (DP) lideri Gültekin Uysal’dan farklı bir çıkış geldi. Katıldığı bir televizyon programında eski Başbakan Çiller’in “Demokrat Parti’yi istedi” iddialarına, “Bu bilgiyi yalanlayamam ama şu aşamada detay da veremem” sözleriyle yanıt veren Uysal, konuyla ilgili Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin sorularını yanıtladı.

‘BİZİM O KAPILARIMIZ SONUNA KADAR KAPALI’

Çiller kanadından partisine yönelik bir temas olduğuna ilişkin iddiaları yalanlamayan Uysal, bu sürece nasıl baktıklarına ilişkin sorumuza şu yanıtı verdi:

“Bizim o kapılarımız sonuna kadar kapalı. Geçmişte partimizde halef selef olarak görev yaptığımız insanlarla ilgili hak edip etmemesinden bağımsız bir şekilde karşılıklı polemiğe girmek istemiyorum. Durduğumuz yer, mesuliyetlerimiz belli. Biz de o istikamette hareket ediyoruz. Siyasi partilerin tüzükleri, kuralları, delegeleri var. Kendi kararlarını kendi verir. Dolayısıyla da Demokrat Parti, marabasıyla satılık köy falan değil. Bu tür ahbap-çavuş ilişkisiyle biz görev almadık, seçilmedik. Partilerin yönetim değişikliğinin usulü kongrelerdir. 20 yıldır bıktık bu teranelerden. Bu partinin kendilerine sıfat bahşettiği, emanet olan o sıfatların gereğini yapmalarını lider, lider kadrolarından bekliyoruz. Biz kurucu irademizin ortaya koyduğu ruh, anlayış ve prensiplerle bugün de durduğumuz noktada konjonktüre aldanmadan milletin, kamunun menfaatlerine bakarak siyasi tercihlerimizi belirliyoruz. O açıdan durduğumuz yer çok net.”

DP lideri Uysal, Tansu Çiller’in yeni bir parti kurma olasılığını, “Kendi geçmişlerini inkâr etmiş olurlar” sözleriyle değerlendirdi, “Umarım bu tür yanlış yollara tevessül etmezler. İsimlerden bağımsız ifade etmek isterim; kendilerini Başbakanlık dâhil bu tür makamlara taşıyan, emek vermiş insanlara sadakatlerinin gereğini yapmalarını bekleriz biz her şeyden önce. Temennimiz kendi varlık sebeplerinin referansı olan Demokrat Parti’ye sadakat göstermeleridir. Ama göstermiyorlarsa da bu kendi bilecekleri iştir” dedi.

‘OPERASYONEL HAMLELERLE KURDURULMUŞ ORGANİZASYONLAR ETKİ GÖSTEREMEZ’

Seçim sürecine kısa bir süre kala eski Başbakan Çiller’in parti kuracağı iddialarının gündeme gelmesini “Nafile çabalar” olarak nitelendiren Uysal, yeni partinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğiyle kurulacağı değerlendirmesine ilişkin de şunları söyledi:

“AK Parti’nin sıkışmışlığı ortada ve bu zamana kadar sopa politikasıyla siyasi alanda bir takım aktörleri, siyasetçileri kendi saflarına çekmek için usuller geliştirdiler. Bugün gelinen noktada Demokrat Parti olarak bizim durduğumuz yer belli ve bu yer de Millet İttifakı’dır. Nafile çabalar bunlar. PKK terör örgütü ve Öcalan da dahil kendi siyasetlerine araç yapabilmek için bütün bunları devlet gücüyle kullanmaya yeltenenler, siyasi alanda da bu tür ucuz teşebbüsler içinde olabilirler. Vatandaşımızın, kitlelerin gerçek meseleleri dururken bir takım manipülatif hamlelerle bu gerçekleri örtemezler. Türkiye, demokrasiden, hak ve paylaşımdan yana mı olacak, yoksa keyfi bir yönetimin lütfettiği kadar hakka, hukuka rıza mı gösterecek. Muhalefete muhalefet etsin diye operasyonel kiralama yöntemiyle kurdurulmuş siyasi aktörler var. Önümüzdeki süreçte pop star figürlerin bir takım operasyonel hamlelerle kurdurulmuş adı parti olan siyasi organizasyonların kitleler üzerinde bir etki göstereceği kanaatinde değilim.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri