Ana SayfaDünyaÇin ABD’yi kınadı: İran’a baskı yapılmamalı

Çin ABD’yi kınadı: İran’a baskı yapılmamalı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, son zamanlarda artan ABD İran kavgasına yönelik açıklamalarda bulundu. ABD’nin İran’a yaptığı baskıların azaltılması çağrısında bulunan Yi, “Özellikle ABD’nin aşırı baskı metodunu değiştirmesi gerekir” dedi.

Çin’in Dışişleri Bakanı Wang Yi, dünya gündemini meşgul eden ABD Çin kavgasına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Umman Körfezi’nde petrol tankerine yapılan saldırının İran ile alakasının olmadığını belirten Yi, bu saldırının İran’a mal edilmesinin yanlış bir tutum olacağını dile getirdi.

“ABD’nin aşırı baskı yapması yanlış”

ABD’nin İran’a yönelik aşırı baskısının yanlış bir politika olduğunun altını çizen Wang Yi, ABD İran ile meselelerini aşırı baskı yaparak çözmeye çalışmamalı. Çin, tabii ki Körfez’deki durum ve İran konusunda kaygı duyuyor. Taraflara makul olmaları, bölgedeki gerilimi kışkırtacak ve gerilimi artıracak hareketlere kalkışmamaları çağrısında bulunuyoruz. Tek taraflı davranışın uluslararası hukukta yeri yoktur. Bu tür davranış krizi çözmeyecek, aksine krizi daha da büyütecektir. Özellikle ABD’nin aşırı baskı metodunu değiştirmesi gerekir” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz