Ana SayfaDünyaÇin kıtlıklarla, iflaslarla boğuşuyor! İşte Çin'de son durum

Çin kıtlıklarla, iflaslarla boğuşuyor! İşte Çin’de son durum

Medya Notu çeviri servisi / Çin’de son durum nasıl? Dinmek bilmeyen açlığıyla Çin 2020 yılına kıyasla yüzde 4.9 büyüse de bu onun kıtlıklarla, iflaslarla baş etmek zorunda kaldığı gerçeğini gölgeleyemiyor.

Yük taşımacılığının yaşadığı büyük kriz ve emlak piyasasındaki yavaşlama Çin’in nefesini tıkamaya başladı bile.

Tekrarlanan elektrik kesintileri, ülkenin dört bir yanındaki şirketleri faaliyetlerini kesintiye uğratıyor. Borcu 260 milyar euroyu bulan ana gayrimenkul geliştiricilerinden birinin iflası güvensizliği daha da arttırdı.

2020’nin üçüncü çeyreğine göre %4.9’luk büyüme analistlerin beklentilerine karşılık gelse bile manzara iç açıcı değil.

Üçüncü çeyrekte tıkandı

İlk çeyrekte Çin büyümesi, Covid-19 krizinin damgasını vurduğu 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla %18,3’lük abartılı bir seviyeye ulaştı. Bir yıl içinde %7,9 ile ikinci çeyrekte büyüme çok başarılı oldu. Bir ihracat makinesi gibi çalışan Çin üçüncü çeyrekte tıkandı.

Mevcut yavaşlama bekleniyordu. Birkaç gün önce, Uluslararası Para Fonu 2021 yılı için Çin büyüme tahminini hafifçe aşağı yönlü revize etti (Yani %8,1 yerine %8). Pekin hükümeti “%6’dan fazla” büyüme tahminiyle her zaman temkinli olduğunu kanıtladı. 

Emlak sektörünün en ünlü markalarından bir olan Evergrande’nin yaşadığı zorluklar, emlak sektörünü bütünüyle etkisi altına alabilir. 2008’de Lehman Brothers’ın Amerikan finansı için iflası neyse, Evergrande’nin de Çin ekonomisi için anlamı o. Ancak, Çinliler muhtemelen konut satın alma konusunda temkinli. Eylül ayında yaklaşık 30 şehirde ev satışları %30 düştü.

Çin limanlarının tıkanıklığı

Yüksek aktivite nedeniyle ve operasyonları yavaşlatan Covid politikası nedeniyle lojistik maliyetleri önemli ölçüde arttı. Ek olarak, aşırı derecede kirletici kömürle çalışan elektrik santrallerini kapatan ve Avustralya kömürünü boykot eden Çin, başta Endonezya ve Rusya’dan olmak üzere artan ithalata rağmen yakıt sıkıntısı çekiyor.

Metin haberin aslına sadık kalınarak çevrilmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri