Ana SayfaDünyaÇin: Venezuella'ya dış müdahaleye karşı çıkılmalı

Çin: Venezuella’ya dış müdahaleye karşı çıkılmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Venezuella’nın iç işlerinin sadece ülke halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Güvenlik Konseyi’nde önceki gün Venezuella’daki son durumla ilgili olarak düzenlenen oturumda, Çin ile Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin bir başkanlık açıklaması yayınlamasını engellediğini ve Maduro gibi “başarısız bir rejimi” desteklemeye çalıştığını ifade etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, olağan basın toplantısında, Çin’in bu iddiayı nasıl yorumladığına yönelik bir soruyu cevapladı.

Geng açıklamasında, Venezuella’daki durumu yakından takip eden Çin’in, Venezuella hükümetinin devletin egemenliği, bağımsızlığı ve istikrarını koruma çabalarını desteklediğini belirtti.

Tüm ülkelerin BM Tüzüğü’nün amaçları ile ilkelerine uymasının önemine değinen Geng, Venezuella’ya yönelik dış müdahaleye veya herhangi bir ülkenin iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Geng, “Venezuella’nın iç işleri, ancak ülke halkı tarafından kendi iradelerine göre belirlenmeli. Bütün tarafların, Venezuella’nın istikrarlı gelişmesine ve uluslararası yasalar ile ilkelerin korunmasına fayda sağlayacak adımlar atmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber: Hakan Temiztürk

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz