Ana SayfaDünyaÇin’den ABD’yi kızdıracak karar

Çin’den ABD’yi kızdıracak karar

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Hong Kong Özel İdari Bölgesi’yle ilgili meseleleri kötü bir şekilde ele aldığını iddia ettiği yetkililerine vize kısıtlaması getireceğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Cao Licien başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında ABD’nin ‘Hong Kong’un otonom yapısına zarar veren ve insan hakları ihlaline karışan’ Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri ve ailelerine vize yasağı getirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası meselesi Çin’in iç işleridir ve herhangi bir yabancı ülkenin müdahaleye hakkı yoktur” ifadelerini kullanan Cao, ülkesinin, ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınmaya yönelik çıkarları ile ‘bir ülke iki sistem politikası’nı kararlılıkla koruyacağını söyledi.

Washington yönetiminin ‘sözde yaptırım’ yoluyla Çin’in Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı engelleme girişiminin başarıya ulaşmayacağını savunan Sözcü Cao “ABD’nin söz konusu yanlış hareketlerine ilişkin Çin hükümeti, Hong Kong ile ilgili meseleleri kötü şekilde ele alan ABD’li yetkililere vize kısıtlaması getirmeye karar verdi” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri