Ana SayfaDünyaÇin'den kınama! ABD ve Kanada'nın savaş gemileri Tayvan Boğazı'nda

Çin’den kınama! ABD ve Kanada’nın savaş gemileri Tayvan Boğazı’nda

Kendi topraklarına katmak istediği Tayvan’ın hava sahasında 150 uçakla gövde gösterisi yapan Çin, Tayvan Boğazı’na savaş gemileri gönderen ABD ve Kanada’yı kınadı

Çin ordusu geçen hafta Tayvan Boğazı’na birer savaş gemisi gönderen ABD ve Kanada’yı, bölgede barış ve istikrarı tehdit ettiklerini söyleyerek kınadı.

Çin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ın kendi toprakları olduğunu iddia ediyor. Bu ayın başında Tayvan’ın hava savunma hattında tekrarlanan uçuş misyonlarıyla Taipei’de öfke uyandırdı.

Reuters’in aktardığı bilgilere göre Çin, 1 Ekim’de başlayan dört günlük sürede bölgeye yaklaşık 150 uçak gönderdi. Pekin ile Taipei arasındaki gerginliğin artmasına ve uluslararası düzeyde endişelere yol açtı.

Füze destroyerleri dar su yolundan geçti

ABD ordusu, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Dewey’in Perşembe ve Cuma günleri Kanada’ya ait fırkateyn HMCS Winnipeg ile birlikte Tayvan’ı dev komşusu Çin’den ayıran dar su yolundan geçtiğini söyledi.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Dewey ve Winnipeg’in Tayvan Boğazı’ndan geçişinin Amerika Birleşik Devletleri’nin ve müttefiklerinin özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e olan bağlılığını gösterdiği belirtildi.

Çin bekçilik yaptı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu geçişleri esnasında gemileri izlediğini ve geçişleri boyunca “bekçilik yaptığını” söyledi.

Açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını ciddi şekilde tehlikeye atmak, kışkırtmak ve ortalığı karıştırmak için işbirliği yaptı. Tayvan Çin topraklarının bir parçası. Her zaman yüksek düzeyde tetikteyiz ve tüm tehditlere ve provokasyonlara kararlılıkla karşı koyabiliriz.” denildi.

ABD Donanması gemileri, Washington’u bölgesel gerilimleri körüklemekle suçlayan Pekin’i kızdıracak şekilde, ayda bir boğazdan geçiyorlar.

Tayvan Boğazı’nda gerilim yükselirken herhangi bir ateş açılmadı ve Çin uçakları, faaliyetlerini güneybatı kesiminde yoğunlaştırarak Tayvan hava sahasına girmedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri