Ana SayfaTürkiyeÇin'den gerginliği tırmandıran sözler! Yeni açıklamada terbiyesizce ifadeler

Çin’den gerginliği tırmandıran sözler! Yeni açıklamada terbiyesizce ifadeler

Onbinlerce Uygur Türküne toplama kamplarında psikolojik işkence eden Çin yönetiminden, Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ı hedef alan yeni açıklamalar geldi.

Onbinlerce Uygur Türküne toplama kamplarında psikolojik işkence eden Çin yönetiminden, Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ı hedef alan yeni açıklamalar geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian “Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini” şeklindeki sözleriyle var olan gerilimi daha da tırmantırdı.

Doğu Türkistan’da binlerce Türk’ü toplama kamplarına gönderen ve dünyanın tepkisini çeken Çin yönetimi, İYİ Parti lideri Akşener ve Ankara Belediye Başkanı Yavaş’ı üstü kapalı tehdit etmesinin ardından skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Dün Akşener ve Yavaş’ı hedef alan Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian da ‘Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini’ ileri sürerek tehdit dilini devam ettirdi.

Doğu Türkistan’da binlerce Uygur Türk’üne toplama kamplarında eziyet eden ve bu nedenle Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere tarafından yaptırımla karşılaşan Çin yönetimi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef almaya devam ediyor.

Akşener ve Yavaş hakkında dün Çin’in Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadelerini paylaşmıştı. 

Tartışmaya Pekin de girdi

Akşener ve Yavaş’ın Doğu Türkistan’da 31 yıl önce yaşanan Barın katliamı için anma mesajı paylaşmasının ardından meydana gelen bu gelişmenin sonrasında Çin’in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Bugün, Pekin de çıkan krize dahil olarak baskı ve işkenceye maruz bıraktığı Uygur Türklerini terörist, Türkiye’deki bazı kişileri de teröristlere destek vermekle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ‘Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini’ ileri sürdü. Pekin’de günlük basın toplantısında konuşan Zhao, “Umarız Türkiye’de her kesimden insanlar, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki katı pozisyonunu doğru, mantıklı ve objektif bir biçimde görebilir” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri