Ana SayfaTürkiyeÇinekop 30 liraydı 15 liraya düştü

Çinekop 30 liraydı 15 liraya düştü

Samsunlu balıkçılara göre bu sene denizin en lezzetli balıklarından biri olan çinekopta uzun yıllardır görülmemiş bir bereket var. Geçen yıl 30 liraya alıcı bulan çinekop balığının fiyatının bu yıl 15 liraya kadar düşmesi hem balıkçıları hem de vatandaşı mutlu etti.

Çinekop balığının fiyatındaki düşüş hem balıkçıları hem de vatandaşları mutlu etti. 

Karadeniz’de bu sene son yılların en bol balık sezonu yaşanıyor. Geçen sezonlarda özellikle birkaç tür bol olurken, diğer türlerde ise kıtlık yaşandı. Bu sene her balık türünün bol olduğuna dikkat çeken balıkçılar özellikle çinekop ve istavritteki bolluğun oldukça fazla olduğunu ifade ettiler.

Geçen sene 30 liraydı

Çinekop balığının fiyatının yarı yarıya düştüğünü belirten balık satıcısı Kurtça Aydın, “Bu sene her türden balık çok. Palamut, hamsi, mezgit, barbun, çinekop, istavrit ganimet gibi geliyor. Bu seneki bolluk, 10-15 senedir görülmedi. Geçen sene sezon çok kıt geçmişti. Bu sene yüzümüz gülüyor. Geçen sene 20 liraya hamsi satıyorduk, bu sene 8 liradan satıyoruz. İstavrit geçen sene 10-15 liradan satılıyordu. Bu sene 7 liradan satılıyor. Çinekop geçen sene 30 liradan satılıyordu. Bu sene 15 liradan satılıyor. Mezgit ve barbunda da bolluk yaşanıyor. Bu sene özellikle istavrit ve çinekop oldukça bol geliyor. Geçen seneye oranla bu sene harika geçiyor. Karedeniz sezon açıldığından bize cömert davranıyor. Balıklar karşısında bizde bazen şaşkınlığa uğruyoruz” dedi.

Balık fiyatları 8 liradan başlıyor

Balık satıcısı Bülent Çakmak ise, “Bu sene balık fiyatları çok uygun ama vatandaşların ilgisi beklediğimiz kadar yok. Balıkların kilosu 8 liradan başlıyor 40 liraya kadar çıkıyor. Her bütçeye göre balıklar var. Yavaş yavaş hamsinin sevdiği hava şartları da geliyor. Hamsinin daha da bollaşıp ucuzlamasını bekliyoruz. Hamsinin yanı sıra istavrit ve çinekop da oldukça bol çıkıyor. Geçen sene sattığımız fiyatların yarısına çinekop ve istavrit satıyoruz. Hem de bu seneki çinekoplar lüfer gibi olmuş, sarı kanat olmuşlar. Et ve tavuk fiyatlarına göre balık almak daha ekonomik geliyor” diye konuştu

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz