Ana SayfaTürkiyeÇocuklar ilkokula başlarken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklar ilkokula başlarken nelere dikkat edilmeli?

Okul dönemi yaklaşırken birçok ebeveyn “çocuğum okula hazır mı” sorusuna yanıt arıyor.

Beklenen düzeyde duygusal, fiziksel, bilişsel ve sosyal olgunluğa erişmiş olan çocuklar okula uyum ve performans göstermede daha az sorun yaşıyor. Kurallara ve okula uyum, öz bakım gibi gereksinimleri sağlayan çocukların okula daha kısa sürede uyumlandığı biliniyor. Elbette bu süreçte ebeveynlerin çocuklara destek sağlaması da önemli görülüyor.
Ebeveyn İlkokula Başlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Okula hazırlık birçok ebeveyn tarafından ilköğretim çantası almak ve okul alışverişi yapmakla eş tutulsa da onlardan beklenen aslında çok daha fazlası oluyor.

• Okula başlama dönemi çocuğun hayatıyla ilgili büyük bir değişimi ifade ettiği için bu sürede kitaplar okuyarak, uzman desteği alarak hazırlanabilirsiniz.

• Çocukların gelişimini gözlemlemeye, onu tanımaya ve anlamaya çalışmalısınız. Eğer çocukta gelişime dair bir geriden gelme fark ederseniz, bu becerilerin geliştirilmesi için uzmanlarla işbirliği halinde adım atmalısınız.

• Öz bakım becerilerinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Çocuk henüz okula başlamadan tek başına yemek yeme, tuvalet temizliği, ayrı uyuma becerilerinin kazanılmış olması gerekiyor. Çocukların ödev sorumluluğunu alması için öz bakım gibi becerilerde bağımsızlaşması önem arz ediyor. Çocuklara bu becerileri kazandırmalısınız.

• Okullar açılmadan önce çocuğa karşılaşacağı süreçle ilgili bilgi vermeli hatta gideceği okulu önceden göstermelisiniz. Çocuğun detaylı bilgi sahibi olması onun rahatlamasına destek sağlıyor.

• Çocuklara merak ettiklerini sorması için fırsat tanımalısınız. Okulda da soru sormaktan çekinmeyen çocuklar, öğrenim sürecine daha rahat katkı sağlıyor. Onlara öğretmenlerine soru sorabileceklerini, ona yardımcı olmak için yetişkinlerin hazır olduğunu açıkça belirtmelisiniz.

• Çocuğunuza sınıftaki arkadaşlarına alışabilme sürecinde destek olmalı, onunla bu konuları sık sık konuşmalısınız. Kendini diğerlerinden farklı hissettiği durumlarda bunun da normal olduğunu bilmesi için sizin yardımınıza ihtiyaç duyması olağan görülüyor.

• Çocuğun sıra bekleme, kurallara uyma, söz kesmeme, istekleri erteleme becerilerinin gelişmesi için ebeveynin desteği çok önemli rol oynuyor. Okulla iş birliği halinde, gerekirse uzman desteği alarak uyumlanma sürecini tamalayabilirsiniz.

Çocuğun Fiziksel İhtiyaçlarını İhmal Etmemelisiniz

İlkokula başlayan çocuklara, bu süreçte ihtiyacı olabilecek defter, kalem, suluk gibi gereçleri özenle seçmeli ve bu süreçte çocuğun görüşlerini muhakkak almalısınız. Okul döneminin onun için daha eğlenceli ve çekici hale gelebilmesi için gereçlerini seçerken seçim hakkını kullanmasına izin vermelisiniz. Ancak özellikle kurallara ve durumlara uyum sağlamayı öğrenmesi adına, tüm isteklerinin fazlasıyla karşılanmasının önüne geçmelisiniz. Örneğin çocuğunuzun 3 deftere ihtiyacı varsa almalı ancak 10 defter beğendiyse hepsini alamayacağınızı onunla konuşmalısınız. Defter fiyatları, onun ihtiyaçları ve ders sayısı gibi gerekçeleri açıkça anlatarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılarken uyum göstermesi gereken noktaları ona öğretebilirsiniz. Hatta isterseniz onun beğendiği defterleri bir sonraki dönem almayı teklif edebilir, böylelikle ona okul öncesinde ihtiyaçlarını erteleyebilmeyi, şartlara uymayı ve önceliklerini düzenleyebilmeyi öğretebilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını ihmal etmediğinizden emin olmalı ve ona önemsendiğini hissettirmelisiniz. Sizin için heyecan verici olan bu sürecin çocuğunuz için belirsizlik nedeniyle kaygı uyandırıcı olabileceğini hatırlamalı ve onun heyecanını paylaşırken sorunlarında ona destek olacağınızı, her zaman yanında olduğunuzu ona anlatmalısınız.

Çocuğunuzu ilkokul dönemi öncesinde mümkünse anaokuluna göndermeli ve hem yaşıtlarıyla vakit geçirmesini hem de motor gelişiminin desteklenmesini sağlamalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa evde çeşitli etkinliklerle süreci destekleyebilir, oyun gruplarıyla çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Siz de çocuğunuzun ilköğretim döneminde ona yardımcı olabilmek için çocuk gelişimi uzmanlarından, psikologlardan ve okullarınızın rehberlik birimlerinden yardım alabilirsiniz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri