Ana SayfaTürkiyeErdoğan'ın Diyarbakır'da okuduğu Molla Cezeri şiiri aslında ne anlatıyor? Cuma İçten o...

Erdoğan’ın Diyarbakır’da okuduğu Molla Cezeri şiiri aslında ne anlatıyor? Cuma İçten o detayı yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'da ünlü Kürt şair Molla Cezeri'nin okuduğu şiirdeki detay Cuma İçten'in gözünden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da ünlü Kürt şair Molla Cezeri’nin okuduğu şiirdeki detay Cuma İçten’in gözünden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük coşku ve takdirden uzak geçen Diyarbakır ziyaretindeki şiir detayını Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Cuma İçten yakaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt şair Molla Cezeri’nin şiirinden bir bölüm okudu. Cuma İçten, Erdoğan’ın okuduğu şiirle ilgili küçük bir detay paylaştı.

Erdoğan’dan Molla Cezeri şiiri

Erdoğan, “Biji Serok Erdoğan” sloganlarıyla karşılandığı açılış töreninde Kürt şair Molla Cezeri’nin bir şiirinden dizeler okudu.

“Şimdi, hazır mıyız? Molla Cezeri’den şöyle sizlere bir sesleneyim. ‘Ey Şehinşahê Mu’ezzem Heq Nigehdarê Te Bî Sûreyê Inna Fetehna Dor Û Madarê Te Bî’… Anladınız mı? Ama siz söylemediniz… Hadi bir de beraber söyleyelim, tamam mı? Molla Cezeri’nin, ona göre. ‘Ey Şehinşahê Mu’ezzem Heq Nigehdarê Te Bî Sûreyê Inna Fetehna Dor Û Madarê Te Bî’. Manasını da söyleyeyim: ‘Ey yüce şahlar şahı, hak, koruyucun olsun senin. İnna fetahna suresi çevrende surun olsun senin.’”

Cuma İçten’in yakaladığı detay

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Cuma İçten, Erdoğan’ın okuduğu şiirin tam metnini sosyal medya hesabından paylatı.

İçten, “Sayın Cumhurbaşkanı, Melayê Cizîrî’nin Botan hükümdarı Xan Şeref’e methiye olarak yazdığı Tebriz ve Horasan’a kadar olan bölgenin Kürdistan İmparatorluğu içinde olmasını temenni eden şiirini Diyarbakır’da okuyarak Kürtlerin teveccüh göstereceğini mi sanıyor? Aman Bahçeli duymasın” ifadesini kullandı.

İçten ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cezeri’nin çok daha başka ve duygulu şiirleri olduğunu söyleyerek tavsiyelerde de bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri