Ana SayfaTürkiyeCuma namazı sadece Beştepe'de kılındı. İbadet belli bir zümreye mi indirgeniyor?

Cuma namazı sadece Beştepe’de kılındı. İbadet belli bir zümreye mi indirgeniyor?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim – öğretim, kültür – sanat etkinlikleri, sportif faaliyetler süresiz ertelenirken geçtiğimiz hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cuma namazları da dahil olmak üzere cemaatle kılınan vakit namazlarının da geçici süreliğine askıya alındığı, camilerin açık olacağı ancak toplu olarak namaz kılınmayacağı duyurulmuştu.

Tüm bu yasaklara karşın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde bulunan Beştepe Millet Camii’nde cuma namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesini okuduğu namazda koronavirüsün tehlikelerinden, alınması gereken tedbirlerden, izolasyondan ve sosyal mesafeden bahsedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan cuma namazı öncesinde yapılan açıklamada ise şöyle denildi;

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen çok az sayıda katılımla

İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumun şiarlarından biri olan bu ibadetin devam etmesi ve Cuma namazına gidemediği için milletimizin yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilebilmesi adına; Türkiye’de sadece Ankara’da Beştepe Millet Camii’nde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen çok az sayıda katılımla ve salgına karşı gerekli tedbirler alınarak Cuma namazı eda edilecektir.

* Milletimiz bugün, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın irad edeceği hutbeyi televizyonları aracılığıyla dinleyebileceklerdir. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri