Ana SayfaTürkiyeCumhur İttifakı formülü buldu! Davutoğlu'nun önünü böyle kesmeye çalışacaklar

Cumhur İttifakı formülü buldu! Davutoğlu’nun önünü böyle kesmeye çalışacaklar

MHP dolayısıyla Cumhur İttifakı Gelecek Partisi’nin önünü kesmek için akla hayale sığmayan senaryolar peşinde koşuyor. İyi Parti’yi seçime sokan 2018’deki formülü (Sanki Gelecek Partisi’nin böyle bir amacı varmış gibi) ortadan kaldırmayı planlayan MHP böylelikle Davutoğlu’nun önünü kesmeyi umuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ali Babacan’ın DEVA ile Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek partilerine seçime girebilmeleri için grup kurmak amacıyla milletvekili verebileceklerini söylemesine tepki göstermişti. Bahçeli, 15 Mayıs’ta Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasını ayrıca Siyasi Etik Yasası’nın da çıkarılmasını istemişti.

Karar gazetesinin haberine göre, Bahçeli’nin ‘vekil borsası’ dediği adımın önüne geçecek düzenleme yapılması çağrısı bir hafta sonra karşılık buldu. Habertürk’e konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok” dediği ileri sürülse de AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı bu yönde bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Bostancı “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin, çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütüyoruz. Herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez” dedi. Diğer ülkelerdeki düzenlemeleri incelediklerini ifade eden Bostancı “İYİ Parti teşkilat ve kongresini yaptığı için seçime girdi. İYİ Parti, YSK’nın belirttiği kurallar ve büyük kongresini yaptığı için seçime girmişti. Partiler 41 vilayette örgütlenmediği için seçime giremezken, bir gecede bir ilhamla siz grup kuracak milletvekilini bir başka partiden transfer edip, seçime girme hakkını kazanabilirsiniz. Böyle elde edilen bir hak, haksız elde edilmiş bir hak olarak da görebilirsiniz” diye konuştu. Çalışmalarını haziran ayında Meclis’e taşıyacaklarını kaydeden Bostancı “Çalışmanın somut bir hale gelmesinin ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız” ifadelerini kullandı. AK Parti ve MHP’nin bir erken seçim niyeti olmadığını iddia eden Bostancı “Bu temelsiz bir rüyadır. Dolayısıyla bu milletvekili düzenlemesinin erken seçim ile ilgisi yok. Seçim 2023’te zamanında olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefetin tasfiyesi mi?

AK Parti ve MHP’nin bu adımına muhalefetten tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bostancı’nın açıklamasında “milletvekillerinin pazara çıkarılması” ifadesinin de yer aldığını belirterek, bu sözleri kınadıklarını ve Bostancı’dan özür beklediklerini belirtti. CHP’nin 15 milletvekilini demokrasi yolculuğuna çıkardığını ve İYİ Parti’ye grup kurdurduğunu dile getiren Özel “Kararı kim verecek, millet. Eğer millet, İYİ Parti’ye yüzde 0,5 oy verseydi biz mahcup olurduk” ifadelerini kullandı. Cumhur İttifakı’ndan ciddi bir seçmen ayrılması olduğunu ileri süren Özel “Şimdi yeni kumpaslara hazırlık, bir şey yapacaklar. Ama onu gerekçelendirirken kullanılan ifadeler fevkalade talihsizdir” dedi. HDP Sözcüsü Ebru Günay ise yapılmak istenen değişiklikle muhalefetin tasfiyesinin amaçlandığını savundu. Günay, “Erken de yapsalar zamanında da yapsalar geç de yapsalar ilk seçimde kaybedecekler. Bunun farkındalar, bunun çırpınışları içerisindeler” diye konuştu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise “Yeni seçim kanununu getirdikleri zaman 1 yıl içinde uygulayamıyorlar yani 1 yıl sonra uygulanacak bir seçim olması lazım. Buradan şöyle bir şey çıkarabiliriz; seçim kanununu çıkaracaklarsa bunlar en geç 1 yıl içinde seçime gitmek istiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri