Ana SayfaTürkiyeAylar sonra ilk kez baş başa

Aylar sonra ilk kez baş başa

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD 1 numarası Joe Biden aylar sonra ilk kez bir araya geldi. Erdoğan ile Biden NATO Zirvesi'nden önce bir süre ikili sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD 1 numarası Joe Biden aylar sonra ilk kez bir araya geldi. Erdoğan ile Biden NATO Zirvesi’nden önce bir süre ikili sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden ilk kez bir araya geldi. Erdoğan ile Biden kritik NATO Zirvesi Toplantısı’ndan önce bir süre sohbet etti. İki liderin zirvenin ardından 1,5 saat görüşmesi bekleniyor. Erdoğan, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile de bir araya geldi. İkili görüşmeler sonrası ‘İstikrara katkı’ oturumunda konuşan Erdoğan, özellikle Yunanistan’a yönelik kritik mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar

Bu arada Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu’nun ‘İstikrara Katkı’ başlıklı oturumda konuştu.

Türkiye’nin güvenilir bir müttefik olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: “Sahadaki sorunların çözümünde inisiyatif alan, insani boyutu öne çıkaran, yapıcı ve aktif bir siyaset uyguluyoruz. Irak’tan Afganistan’a, Kafkaslar’dan Balkanlar’a, Karadeniz’den Akdeniz’e, Afrika’ya kadar istikrarın tesisine yönelik tüm girişimlere öncülük ediyor, katkı sağlıyoruz.

Komşularımızla ilişkilerimizde uluslararası hukuka, adalet ve hakkaniyete, karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyı gözetiyoruz. Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan’la aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının, ikili meselelerin çözümünün yanında bölgemizin istikrar ve refahına da hizmet ettiğine inanıyorum.”

Erdoğan, bugün istikrarın tesisinin önündeki en büyük engellerden birinin terör olduğunun altını çizerek “Türkiye, NATO başta olmak üzere ilgili tüm uluslararası platformlarda terörle mücadelede ilk safta yer almaktadır. PKK/PYD’den DEAŞ ve FETÖ’ye kadar birçok terör örgütüyle sınırlarımız içinde ve dışında yoğun bir mücadelenin içindeyiz” diye konuştu.

Erdoğan: Türkiye’nin sınırları NATO’nun sınırlarıdır

Türkiye’nin DEAŞ’la göğüs göğüse çarpışan ve bu uğurda gencecik evlatlarını şehit veren tek NATO müttefiki olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sınır ötesi operasyonlarımızda 4 bine yakın DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdik. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede maalesef müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz destek ve dayanışmayı göremedik. Suriye, Irak ve Türkiye’de eli masumların kanına bulaşmış terör örgütü elebaşlarının meşru bir aktör gibi en üst seviyede muhatap alındığına, desteklendiğine şahit olduk. Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun sınırlarıdır. Bu bakımdan, sadece kendi milli menfaatlerimiz için değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi biliyor, adımlarımızı bu bilinçle atıyoruz.”

En çok katkıyı Türkiye sağlıyor

Türkiye’nin, NATO harekat ve misyonlarına en çok katkı sağlayan ilk 5, ortak bütçeye en fazla katkı veren ilk 8 müttefik arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin komutası da bu sene Türkiye’dedir. İttifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olan Türkiye, NATO’nun güncel tehdit ve imtihanlara karşı adaptasyonu için aktif rol oynamaktadır. Hazırlıklı olabilmek bakımından müttefikler olarak atacağımız adımlar kadar, ortaklarımızın kapasite geliştirmelerine yapacağımız katkılar da önemlidir.

Türkiye, dinamik ekonomisi, güçlü savunma sanayisi, ilkeli dış politikası ve müttefikleriyle iş birliği içinde, küresel barış, refah ve istikrarın tesisine yardımcı olmayı sürdürecektir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bu zorlu süreçte dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmenin önemini tekrar vurgulamak istiyorum.”

Erdoğan’dan liderlerle ikili temaslar

Erdoğan, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile de bir araya geldi.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelen iki liderin NATO Karargahı’nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi, 52 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Macron “Erdoğan’a NATO müttefiklerinin ortak stratejileri netleştirmesi gerektiğini tekrar belirttim” açıklaması yaptı.

Macron’un ardından Erdoğan’ın İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan ve Johnson’ın NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahı’nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 25 dakika sürdü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi de bitti. Erdoğan ve Merkel’in NATO Karargahı’ndaki basına kapalı görüşmesi yarım saat sürdü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri