Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanı Erdoğan sessizliğini bozdu: Afganların göç dalgasıyla karşı karşıyayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan sessizliğini bozdu: Afganların göç dalgasıyla karşı karşıyayız

Afganistan'dan Türkiye'ye günler öncesinde başlayan göç dalgası hakkında ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi.

Afganistan’dan Türkiye’ye günler öncesinde başlayan göç dalgası hakkında ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Saç Kesim Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı (Pakistan ile) daha da ilerletmek konusunda mutabıkız.

Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor.

Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz.

Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir yere geldik.

Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe elde edeceği imkanların her birini dostlarıyla kardeşleriyle bölüşmekten memnuniyet duyan bir ülkedir.

Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız.
Bölgenin ve Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.

4-5 yıl içinde hepsi de neticelenecek projeler devreye girdiğinde Türkiye savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkacaktır.

Dün Kahramanmaraş’ta yangın söndürme çalışmaları esnasında kaza kırıma uğrayan uçakta hayatını kaybeden Rus ve Türk mürettebat için taziyelerimi sunuyorum.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri