Ana SayfaTürkiyeErdoğan: THK'nın elinde rahatlıkla kullanılacak uçak falan yok

Erdoğan: THK’nın elinde rahatlıkla kullanılacak uçak falan yok

Türkiye'yi kasıp kavuran yangınlar ve THK'nın kullanılmayan uçakları hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’yi kasıp kavuran yangınlar ve THK’nın kullanılmayan uçakları hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi saran yangın felaketi hakkında, “Eş zamanlı çıkan yangınlarla ilgili soruşturma yoğun bir şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast var mı yok mu üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın, istihbarat örgütlerimizin çalışmaları var. Bundan sonra açıklamak durumunda olacağız. Boş verip geçilecek iş değil” dedi. Koronavirüs tedbirleri konusunda ise Erdoğan, “Yapacağımız ilk kabine toplantısında durumu gözden geçireceğiz, bu şekilde devam mı; halkımızın bayramdaki yaşam tarzı her şeyi tersine çevirdi. Durum aleyhe döndü. Bunu tekrar lehe döndürmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından konuştu. Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Orman yangınları ve THK açıklaması 

Eş zamanlı çıkan yangınlarla ilgili soruşturma yoğun bir şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast var mı yok mu üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın, istihbarat örgütlerimizin çalışmaları var. Bundan sonra açıklamak durumunda olacağız. Boş verip geçilecek iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda başlayan yangın. Ülke olarak, millet olarak birlikte karar vereceğimiz, dayanışma içinde adım atacağımız bir konuysa, herkesin aynı istikamete bakışı gerekir. Ama burada bile siyaset, spekülasyonlar, yaklaşım tarzları üzüntü verici. Cumhurbaşkanı olarak, bakan arkadaşlarımın ilgili olanlarını bölgeye göndermiş durumdayım. Bütün imkânlarımızı seferber etmek suretiyle, dünyada sayılı itfaiye örgütüne biz sahibiz. THK’nın uçakları varmış, neyi biliyorsun da söylüyorsun. THK’nın elinde rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar. Biz ise burada 45 helikopterle çalışıyoruz. Bunların yanında şu anda biz bugün itibariyle uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Rusya’dan, Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da bir amfibi uçağını gönderecek. İHA’larla bölgenin durumunu inceliyoruz. 1080 arazöz çalışmada. Bunlar bunları bilerek konuşmuyor ki. Sanki biz sadece seyrediyoruz. 280 su tankeri çalışıyor, 2 bin 270 ilk müdahale aracı çalışıyor. İş makinelerinde 660 dozer ve iş makinesi, 1 yangın tankı aktif. 10 bin 550 yangın işçisi aktif olarak görevde. 4 bin 110 teknik eleman çalışıyor. 6 bin 440 orman muhafaza memuru çalışıyor.

28-30 Temmuz yangının süreci, 71 orman yangını ne yazık ki çıkmış vaziyette. 57’si kontrol altına alındı, 14 yangının kontrol altına alma çalışması sürüyor. Olumlu istikamette gelişme söz konusu.

Sel felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmeyeceğimizi söyleyip adımlarımızı atmışsak, evi yananlar, hayvanları telef olanlarla bütün hasar tespit çalışmaları yapılarak hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.

THK ne demişti?

Bakan Bekir Pakdemirli, THK uçaklarının kapasitesi yetersiz olduğu için yangınlara müdahalede kullanılmadığını söyledi. THK’da görev yapmış Bayram Duman ise “Uçaklar eski değil, kullanılsaydı Manavgat yangını büyümezdi” demişti.

Duman, THK’nın son iki yıldır yangın söndürme ihalelerinden ‘dışlandığı’, THK uçaklarının ‘hangarda yattığı’ iddiaları dile getirdi. İhaleye girilmesi için uçakların 5 ton kapasiteli olması şartının getirildiğini, oysa THK uçaklarının 4 ton 900 litre kapasiteli olduğunu söyleyen Duman, durumun sorgulanması gerektiğinde ısrar ediyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri