Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni 'buzdolabı' açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni ‘buzdolabı’ açıklaması geldi

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı buzdolabı satışlarına ilişkin açıklaması sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Erdoğan'dan bugün yeni bir açıklama daha geldi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘buzdolabı’ açıklamasıyla sosyal medyanın gündemine oturmuş ve eleştirilerin odağı haline gelmişti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ekonomi kötü gidiyor’ eleştirileri hakkında buzdolabı satışlarındaki artışı örnek göstererek yaptığı “Türkiye tırmanışta” açıklaması, özellikle sosyal medyada çokça eleştiri almıştı.

Bugün, akşam saatlerinde kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı değerlendirmede tekrar beyaz eşya rakamları üzerinden örnekler verdi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Buzdolabı satışı 18 yıl önce 2 milyon 88 bin adetten, 2,5 milyona çıktı. Çamaşır makinesi satışı sayısı 824 bin adeten 2 milyonun üzerinde bir seviyeye ulaştı. Bulaşık makinesi satışı sayısı 282 bin adetten 1 milyon 332 bin adete, fırın satışı 339 binden 817 bine yükseldi. Bunları niye söylüyorum? Bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımından rakamlar olarak söylüyorum. Bunlar aynı azmanda benim vatandaşımın alım gücünün bu tür ürünlerde nereden nereye yükseldiğini göstermesi bakımından önem arz ediyor. Ülkemizde yeni açılan şirket sayısı 30 bin 842 iken geçtiğimiz yıl bu rakam 85 bin 263’ü buldu. İstihdamda 18,6 milyondan 28,8 bine çıktı. Borsa endeksi 110’dan 1000’in üzerinde bir seviyeye ulaştı. 13,2 milyon turistten, geçtiğimiz yıl 53,2 milyon turisti gördük. Salgın sebebiyle turizmde yaşanan sıkıntıları çözmek için tüm imkanlarımızla gayret gösteriyoruz. Döviz rezervimiz 28 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıktı. Bir ara bu rakam 135 milyar dolara kadar yükselmişti. IMF meselesi, IMF’e olan borcumuz biz göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolardı. Biz bunu 2013 Mayıs’ında sıfırladık. Ama birileri de avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi. IMF’e gidecekmişiz. Boşuna avucunuzu oğuşturmayın. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi, o zamanın ekonomiye bakan azt geldi bana, Sayın Başbakan’ım verelim mi bu borcu dedi, bugün dedim borç alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş, bize ekonomi dersi veriyor. Önce bir defa bunu herkesin görmesi lazım. Faiz ödemelerinin milli gelirimize oranını yüzde 14,4’ten, yüzde 2,3 seviyesine indirdik. En düşük memur maaşını 4 bin 188 liraya, asgari ücreti 2 bin 353 liraya çıkardık.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri