Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanı Erdoğan'dan YSK ve KHK açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YSK ve KHK açıklaması

Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilenlerin oy kullanmalarıyla ilgili yapılan itiraz için YSK bugün görüşünü bildirdi. Yüksek Seçim Kurulu KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmalarında mahsur olmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan YSK’nın KHK kararı için “Buna yorum yapamam nihai kararı bekleyip göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğana, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ev sahipliğinde TBMM Şeref Salonu’nda düzenlenen resepsiyona katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’deki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan: Nihai kararı bekleyip göreceğiz

YSK’nın İstanbul için verdiği ara karar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karara yönelik herhangi bir yoruma girmeyeyim. Şu anda aklımda kaldığı itibarıyla 9 maddede itiraz vardı. Diğer 8’i üzerinde de onların incelenmesine ayrıca karar vermişler. 8 maddenin de incelenmesini şu anda izliyoruz. Onlar da tabii çok çok ciddi başlıklar. Onlar da incelendikten sonra nihai kararı bekleyeceğiz.” dedi.

AK Parti’nin KHK itirazı reddedildi

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarına ilişkin ikinci gün mesaisinde önemli kararlara imza attı. YSK, AK Parti’nin KHK ile görevlerinden ihraç edilen isimlerin seçimde oy kullanamayacağına dair itirazını reddetti. Yani YSK, KHK’lıların oy kullanabileceğine karar verdi. YSK, AK Parti’nin kısıtlı seçmen ile kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılması hususunu ise kabul etti. Bu yönde ara karar verildi. Bu karar ile usulsüz seçmen kaydı yapıldığı iddia edilen yaklaşık 41 bin 132 seçmenin durumu araştırılacak.

Kabine açıklaması

“Hiçbir zaman bununla ilgili açıklama yapmadım. Medya veya birileri istedi diye eğer kabine değişikliği yoluna gidecek olursak, bu ülkede istikrar diye bir şey kalmaz. Eğer bir değişme gerekiyorsa gerektiği zaman onu zaten yaparız ama birilerinin siparişi üzerine ben kabine değişikliğine hiçbir zaman gitmem böyle bir adetim yok.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz