Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanını çıkıp “Ey Çin, kurduğun toplama kamplarıyla insanlık suçu işliyorsun” demekten alıkoyan...

Cumhurbaşkanını çıkıp “Ey Çin, kurduğun toplama kamplarıyla insanlık suçu işliyorsun” demekten alıkoyan nedir?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında, hükümetin dış politikasına ve Çin’in Uygur zulmüne değindi.

Davutoğlu, 21. Yüzyılın dünyasında Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına toplayan, birçok uluslararası kurumun ortaya koyduğu gibi onlara etnik temizlik uygulayan, bin bir zulümle Müslümanlıklarını yaşamalarına engel olan Çine dair politikanız nedir? Dünyada birçok parlamentonun yaptığı gibi TBMM bu suçlara karşı neden güçlü bir kınama metni yayınlamaz? ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili bölümü şu şekilde:

İktidar bir an evvel otoriter rejim sevdasıyla Çin ve Rusya’ya öykünmeyi bırakmalıdır.

21. Yüzyılın dünyasında Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına toplayan, birçok uluslararası kurumun ortaya koyduğu gibi onlara etnik temizlik uygulayan, bin bir zulümle Müslümanlıklarını yaşamalarına engel olan Çine dair politikanız nedir? Dünyada birçok parlamentonun yaptığı gibi TBMM bu suçlara karşı neden güçlü bir kınama metni yayınlamaz?

Cumhurbaşkanını, “Ey Çin 21. Yüzyılın dünyasında kurduğun toplama kamplarıyla insanlık suçu işliyorsun” demekten alıkoyan şey nedir?

Cumhurbaşkanını, “Ey Çin Uygurlara karşı İslamofobyanın en zalim yüzünü temsil ediyorsun” demekten alıkoyan şey nedir?

Dış İşleri Bakanlığının Çin büyükelçisini çağırıp ondan Çin’in Uygurlara karşı işlediği suçlara dair açıklama talep etmesini engelleyen şey nedir?

Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlara Uygurlar gündemiyle toplanmaları konusunda neden bir çağrıda bulunmaz?

Hükümet durumu yerinde incelemek üzere neden Doğu Türkistana bir heyet göndermiyor?

Aslında bütün bunların nedenleri gayet açık. Çin ve Rusya konusunda kantarın topuzu kaçmıştır. Hükümet bu başlıklarda Türkiye merkezli şahsiyetli bir dış politika izleyemiyor.

ONURLU VE BAĞIMSIZ BİR DIŞ POLİTİKADAN BAHSETMELERİ MÜMKÜN DEĞİL

Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı’na “aptal olma!” diye hitap ettiği uluslararası ilişkiler tarihinin en ağır mektubunu sineye çekenlerin, 27 Şubat 2020’de İdlib’te 33 askerimizin şehit edilmesinde rolü olan Rusya’ya olay sonrasında apar topar gidenlerin, Doğu Türkistan’da yapılanlara sessiz kalanların, AB’den kazanılmış vize muafiyeti hakkını sormayanların  onurlu ve bağımsız bir dış politikadan bahsetmeleri mümkün değildir.

Buradan koalisyon hükümetini uyarıyorum. Dış politikada bağımsızlık Türkiye gemisini alıp şu veya bu ülkenin limanlarına demirlemek değildir. Koalisyon hükümetinin 28 Şubatçı  ortakları Türkiye’yi arkaik bir bloka dahil etme arzularını artık saklamıyorlar.

O blokta Türkiye’nin ekonomisi, siyaseti, demokrasisi, dış politikası, yaşam kalitesi ve hukuk güvencesi küme düşer.

Gelecek Partisi olarak bu gidişatın tam karşısında olacağız.

Onun yerine Türkiye merkezli, Türkiye’nin çıkar, değer ve vizyonunu esas alan şahsiyetli bir dış politikayı savunmaya devam edeceğiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri