Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 ildeki 15 yayla imara açıldı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 ildeki 15 yayla imara açıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Amasya, Bolu ve Trabzon'da 15 yaylanın statüsü Cumhurbaşkanı kararı ile değiştirilerek imara açıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Amasya, Bolu ve Trabzon’da yer alan 15 yaylanın statüsü Cumhurbaşkanı kararı ile kaldırılarak imara açılmasının yolu açıldı.

Kararın ardından yayla alanı olmaktan çıkarılan yerler imara açılabilecek. Listede Trabzon’daki dünyaca ünlü Hıdırnebi Yaylası da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Hıdırnebi-1, Hıdırnebi-2, Bolu’nun Göllü Ören, Yaylabeli ile Amasyna’nın Ahmetoğlu, Keşbeli, Çukurtuzla, Melikli, Çukuryayla, Alanbaşı, Kadı Çayırı, Kulam, Peynirçayı, Düvenci, Fındıkpınar yaylalarının statüleri kaldırıldı.

İmar yolu açıldı

Kararda, “Ekli listede adları belirtilen alanların ‘yayla alanı’ olarak ilan edilmelerine ilişkin aynı listede tarih ve sayıları yazılı Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan hükümlerin yürürlükten kaldırılmasına, 6831 sayılı Orman Kanununun 17’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir” denildi.

es91kmaw8aekhin.jpg

Trabzon’un Akçabat ilçesinde bulunan, doğa turizmi açısından Uzungöl’den sonra yerli ve yabancı en çok ziyaretçi sayısına sahip olan Hıdırnebi Yaylası’nın da listede olması dikkat çekti.

Bölgenin turizmi açısından en önemli destinasyonlardan biri olan yayla ve yakın çevresi için Turizm Bakanlığı’ndan alınan ön izin ile imar planı ve master plan çalışmaları ilçe belediyesi tarafından başlanılmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri