Ana SayfaTürkiyeCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bizi esas endişelendiren Rusya’dır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bizi esas endişelendiren Rusya’dır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Libya’da bizi asıl endişelendiren Rusya’nın paralı asker bulundurması” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Al Jazeera televizyonuna konuştu. Kalın, “Türkiye, Katar ve diğer bazı ülkelerle birlikte Libya’daki siyasi girişimi desteklemek için orada. Libya’da siyasi çözüm olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, verdiği röportajda Libya’daki sorunlar üzerine açıklamalar yaptı.

Kalın, Libya’da siyasi çözüm olacağına inandıklarını belirterek, “Biz Libya’nın hiçbir yerinde askeri çözümü tercih etmiyoruz ve orada askeri mücadelenin sürmesini istemediğimizi her fırsatta söylüyoruz” dedi.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Kalın, Türkiye’nin Katar ve diğer bazı ülkelerle birlikte Libya’daki siyasi girişimi desteklemek için orada olduğunu söyledi. Libya’da siyasi çözüm olacağına inandıklarını kaydeden Kalın, Sirte ve Cufra’da bir yıl boyunca askeri yığınak yapıldığını ve bundan endişe duyduklarını ifade etti.

Bu durumun barış ve Libya’nın toprak bütünlüğü için tehdit oluşturduğunun altını çizen Kalın, Türkiye’nin Libya’nın bölünmesi ile ilgili resmi ve gayri resmi planlara karşı çıktığını kaydetti.

Kalın, Türkiye’nin, Libya’nın hiçbir yerinde askeri çözümü tercih etmediğini ifade ederek, “Orada askeri mücadelenin sürmesini istemediğimizi her fırsatta söylüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZİ ASIL ENDİŞELENDİREN RUSYA’NIN PARALI ASKER BULUNDURMASI”

Libya’da herhangi bir devletle karşı karşıya gelmek istemediklerini vurgulayan Kalın, Mısır’ın Libya’nın komşusu bir ülke olduğunu ve orada yapıcı bir rol üstlenebileceğine inandıklarını belirtti.

Kalın, “Asıl bizi endişelendiren, Rusya’nın orada Wagner gibi paralı askerler bulundurması ve BAE’nin Hafter’e destek için Sudan, Nijer ve Çad gibi ülkelerden paralı askerler getirmesidir” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri