Ana SayfaTürkiyeDaha tezkere almadı! AK Partili vekil askerlik yaparken İçişleri Komisyonu'na seçildi

Daha tezkere almadı! AK Partili vekil askerlik yaparken İçişleri Komisyonu’na seçildi

AK Parti uzun bir zamandır Türkiye’de liyakat zincirini kırdığı ve cumhuriyetten beri işleyen toplumsal sözleşmeyi bozduğu gerekçesiyle sık sık tartışmaların gündeminde. AK Parti bu kez de bedelli askerlik yaptığı sırada İçişleri Komisyonu’na seçilen vekili nedeniyle eleştiriliyor.

Bedelli askerlik için 35 bin lira ödeyen ve halen silah altında bulunan 26 yaşındaki AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, Meclis İçişleri Komisyonu’na katip üye seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu gün 27. Dönem 2. Yasama yılı komisyon seçimleri kapsamında, TBMM İçişleri Komisyonu’nda gerçekleştirilen Başkanlık Divanı seçiminde Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç kullanılan 26 oydan 16 oyu alarak TBMM İçişleri Komisyon Başkanı seçildi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel ise, 16 oy alarak yeninden Meclis İçişleri Komisyonu’na katip üye seçildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Anayasa hükmü gereği silah altında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler oy kullanamıyor. Seçilme hakları da bulunmuyor. Oy kullanma ve seçilme hakkı olmayan bir kişinin, TBMM’de seçimle göreve gelmesinin hukuki boyutu tartışılıyor. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri