Ana SayfaTürkiyeDalton Kardeşler kıyafeti giyerek eylem yaptılar

Dalton Kardeşler kıyafeti giyerek eylem yaptılar

İzmir’de 1980 askeri darbesi öncesi dönemin Balçova Belediyesinden arsa satın alan fakat 40 yılı aşkın bir süredir satın aldıkları arsalara imar hakkı elde edemeyen Balçova Arsa Mağdurları Derneği üyeleri CHP Genel Merkezi önünde “Dalton Kardeşler” kıyafeti giyerek eylem yaptı.

İzmir’in Balçova ilçesinde 1980 darbesi öncesi arsa satın alan ancak yıllardır imar hakkı elde edemeyen bir grup vatandaş, CHP Genel Merkezi önünde ilginç bir eyleme imza attı. CHP Genel Merkezi önünde toplanan mağdurlardan bazıları, tren ve banka soyguncusu olan çizgi film karakteri Dalton Kardeşler’in kıyafetlerini giydi. “Dikkat imar hırsızlığı var” ve “İmar hırsızlarını bulun” yazılı dövizler açan mağdurlar, İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’ya tepki gösterdi.

“İmar hukukunda eşitlik ve adalet yok”

Balçova Arsa Mağdurları Derneği avukatı Mustafa Kemal Turan, ” 5 bin kişinin imarlı arsa alma taahhüdüyle Balçova Belediyesine para yatırdı.Bunun bir hukuki tepkisini verdik ama bize verilmezken aynı ilçede başka holdinglere nasıl rant verildiğinin hesabını sormak açısından davalar da açtık. İzmir’de imar hukukunda eşitlik ve adalet yok. Birileri imarzade olurken, ekseriyet çoğunluk imarzede olmakta” şeklinde konuştu.

“Arsamızı aldık, imarımızı alamadık”

Parası verilmesine rağmen 1 metrekare yapılaşma hakkı verilmediğini ifade eden Turan, “5 bin kişiden hiçbiri kaçak inşaat yapmadı. Eğer kaçak inşaat yapsalardı kentsel dönüşüme gireceklerdi. Parasını verip, arsamızı aldık, imarımızı alamadık. Peki neden aldık bu arsayı, piknik yapmak için mi aldık?” şeklinde konuştu.

“CHP’nin zulmüne uğradık”

18 sene önce 14 arkadaşıyla birlikte Balçova Arsa Mağdurları Derneğini kurduğunu kaydeden Kahraman Çeliker, “Arsayı 1973’de aldım. O zaman oğlumun doğumundan altınlarımız vardı, benim Almanya’dan birikmişim vardı. 6 bin liralık arsa aldım. O gün, bugündür bu CHP’nin zulmüne, gazabına uğradık” ifadelerini kullandı.

Kadir Erdem ise, “Ben bu arsayı aldığım zaman gencecik delikanlıydım, askere gitmemiştim. Bugün 65 yaşındayım. Simsiyah saçlarım bugün bembeyaz oldu. Hala da arsamızın peşindeyiz. CHP’den hiçbir şey beklemiyoruz, biz devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan bekliyoruz” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz