Ana SayfaTürkiyeDamat Bey kapatır dedi ama! Karadeniz'de bulunan doğalgaz cari açığı kapatabilir mi?

Damat Bey kapatır dedi ama! Karadeniz’de bulunan doğalgaz cari açığı kapatabilir mi?

İbrahim Kahveci doğalgaz keşfi için ne dedi? Bulunan doğalgaz Türkiye'nin yıllık cari açığını karşılayabilir mi?

Karadeniz’de keşfi tamamlanan doğalgaz rezervi için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cari açığın buradan sağlanan gelirle kapatılacağını belirtti. Durum gerçekten böyle mi? Ekonomi gazetecisi İbrahim Kahveci

Berat Albayrak tarihi günde yaptığı açıklamada “Türkiye’nin gündeminde artık cari açık olmayacak aksine cari fazlayı konuşacağız” dedi. Peki gerçekler ne? Enerjinin keşfi Türk ekonomisini nasıl etkileyecek? 320 milyar metreküpün maddi değeri ne kadar?

Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, Berat Albayrak’ın “Bulunan Doğalgaz rezervi cari açığı kapatacak” sözlerini yorumladı:

“Önemli bir buluş ama havalara uçmaya gerek yok. Devleti yöneten kadroların daha ciddi olması gerekir. Bırakın da havalara biz uçalım. Devlet yöneten kadroların daha ciddi açıklamalar yapması gerekir.”

İbrahim Kahveci: Türkiye Avrupa’nın en pahalı gazını alıyor

320 milyar metreküp doğalgazın ekonomi değeri hakkında konuşan İbrahim Kahveci, “Yıllık 50 milyar metreküp tüketimini var Türkiye’nin. Bu hesap üzerinden 7 yıllık bir ihtiyaç karşılanacak. Türkiye çok yüksek bir fiyat veriyor gaz için. Avrupa’da gazın metreküp bedeli 70-80 dolarla fiyatlanıyor. Türkiye 200 doların üzerinde bir fiyat ödüyor. Türkiye’nin ithal gaza ödediği fiyatla hesaplarsak yıllık kullanacağımız gaz 10 milyar dolar. Yılda 10 milyar dolarlık bir fayda sağlayabilir bulunan doğalgaz. Türkiye’nin 6 aylık cari açığı 19 milyar dolar.

Demek ki kaba bir hesapla yaparsak yılda 40 milyar dolar cari açık verirsek bunun dörtte birini karşılar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri