Ana SayfaTürkiyePelikancılar neyin peşinde? "Darbe girişimini tahmin etmiştim" diyen Hilal Kaplan: Garip bir...

Pelikancılar neyin peşinde? “Darbe girişimini tahmin etmiştim” diyen Hilal Kaplan: Garip bir hareketlilik var

Sabah yazarı Hilal Kaplan, "Biz hazırız" başlıklı yazısında CFR analisti Cook'un Erdoğan'ı hedef alan sözlerini alıntılayarak "Garip bir hareketlilik var, benden söylemesi" dedi.

Sabah yazarı Hilal Kaplan, “Biz hazırız” başlıklı yazısında CFR analisti Cook’un Erdoğan’ı hedef alan sözlerini alıntılayarak “Garip bir hareketlilik var, benden söylemesi” dedi.

İşte Hilal Kaplan’ın pazısından bir bölüm…

TÜRKİYE KARŞITI YAZAR

Batı medyasını takip edenler, bu kurumda çalışan analist Steven Cook’un en Türkiye karşıtı üç yazardan birisi olduğunu bilir. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesinde, daha şehitlerimizin naaşı soğumadan “Erdoğan, Türkiye’yi nasıl otoriterleştirdi” başlığı ile yazı yazıp, 251 kişinin katillerinin amacını haklılaştırmaya çalışan rezil bir insan müsveddesidir. Zaten diğer yazılarına da bakarsanız, demokrasiyi Müslüman toplumların hak etmediğini, Batı’ya karşı kendi çıkarlarını savunan her Müslüman devletin nasıl da diktatörlere boyun eğdirilmesi gerektiğini nasihat eden bir sosyopattır.

DİKKAT ÇEKİCİ MAKALE

CFR analisti Cook’un, Türkiye’deki geniş çaplı orman yangınları çıkmadan üç gün evvel, Foreign Policy’de “Erdoğan rejimindeki çatlaklar büyüyor” başlığıyla çıkan makalesi dikkat çekici. Makaleyi özetleyen, FP resmi hesabından da paylaştıkları cümle şöyle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye genelinde kontrol kurma ve sürdürme kapasitesi zarara uğramış görünüyor. Bu da büyük çaplı protestolar, artan şiddet ve devletin zirvesindeki siyasi mücadeleler olasılığını artırıyor.”

BENDEN SÖYLEMESİ

Makale, daha önce örneğin Gezi döneminde Economist dergisinin, Erdoğan’ı şehit edilen Padişah III. Selim’e benzettiği kapağından da hatırlayacağınız bir “Erdoğan gidiyor” coşkusu barındırıyor. Sosyal medyadaki gayri milli hesapların FETÖ’yü açıktan savunma telaşı, AK Parti’ye yakın herkesi açık açık infaz edeceklerini söylemelerine varan cüretleri, “Türkiye’ye yardım et” kampanyasındaki trol ağının yurt dışından beslenmiş oluşu… Bu ve benzeri tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor.

Darbe olasılığını, 15 Temmuz’dan dört ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için yine aynı numarayı uygulayacaklardır. Ama garip bir hareketlilik var, benden söylemesi… Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri