Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: 1 Kasım’da iktidara geldik, şeffaflık paketini açıkladık. Çıkar çevreleri isyanı etti!

Davutoğlu: 1 Kasım’da iktidara geldik, şeffaflık paketini açıkladık. Çıkar çevreleri isyanı etti!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sözcü TV’de Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtladı. Davutoğlu, başbakanlığı döneminde çıkarmak için harekete geçtiği siyasi etik, şeffaflık ve imar rantı yasalarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Nevşin Mengü’nün, “Bir röportajınızda dediniz, ihalelerde olmayacak şeyler oldu, müdahale edecektik, parti içinde darbe oldu. O dönemde ne oldu?” sorusunu şöyle yanıtladı;

*Nedir ihalelerde gördüğüm? Dışişleri bakanıyım, dünyayı geziyorsunuz. Ama fark ettim ki zamanla, ihale kurumunun yetkisinde olanlar aşındırılmış, iki istisnalar artırılmış.

*Bu istisnaların arttığın gördüm. Bunlar artınca rekabet olmadan, davetiye usulü ihaleler veriliyor. Bunlar yaygınlaşmış. Sonra acil olarak ihale şartları geçilmiş. Zikrettiğim şey sistemin içindeki yanlışlıklar. Bir süre sonra bakıyorsunuz, aynı şirketler farklı sektörlerde yarışa girip kazanıyorlar. Bu bizatihi hastalığın semptomu.

*İhale bitiyor, iş başlıyor, daha sonra tekrar ihaleler açılıyor, başka sebeplerle. İhalenin tespit edilen fiyatla, gerçekleşen fiyat açısından farklılıklar oluşuyor. Şeffaflık yasasıyla, şeffaf olmayan hiçbir süreci başlatmamak.

*İhaleleri tam rekabete açık hale getirmek ve davetiye ihaleleri ortadan kaldırmak. İktidarın rekabeti kızıştırması lazım, bunun yerine dört şirkete davetiye usulüyle çağırdığınız zaman “Siz buraya okul, hastane yapın” deyince bu kar değildir.

*İhaleler üzerinden kamuya bağış yapılmasıyla okul, hastane yapılmasını zinhar doğru bulmam. Bunlar devletin işidir. Biz 1 Kasım’da iktidara geldik ve şeffaflık paketini açıkladık, birçok ilgili konuyu, imar, rant yasasını, ihale yasasına yeni düzenleme yapacağımız açıkladık.

*4 yıl da önümüzde seçimsiz dönem var. Ne oldu, bu çıkar çevrelerinin isyanı oldu. Parti içindeki darbenin gerçek bir zemini var mı, yok.

*İmza toplanmasını gerektiren bir durum yok, bir imza toplanır gelir reddedersiniz süreç böyle işler. Reform yapmak isteyenlerin önünde üç, beş, on engel oluyor. Şu anda AK Parti’nin içinde bir vesayet var, Doğu Perinçek örneğin.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri