Ana Sayfa Türkiye Davutoğlu: 12 Eylül felsefesinin devamı niteliğinde bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetiliyoruz

Davutoğlu: 12 Eylül felsefesinin devamı niteliğinde bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetiliyoruz

Davutoğlu, partisinin Manisa 1. Olağan Kongresi’nde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin 1. Olağan Manisa Kongresi’nde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

12 Eylül’ün yıl dönümünü yaşadığımızı hatırlatan Davutoğlu, darbeyi “demokrasimize indirilen büyük bir darbe” olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM’nin neredeyse tümüyle etkisizleştirildiğini söyleyen Davutoğlu, “Bugün de maalesef 12 Eylül felsefesinin devamı niteliğinde bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetiliyoruz” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili bölümünden satır başları şu şekilde:

Dün 12 Eylül’dü. 1980’de Demokrasimize indirilen büyük darbenin 40. Yıldönümü.

O yıllarda bizim gençlik hareketleri içinde olduğumuz yıllardı.

Darbe şartlarının oluşması için her kesimden nice genç fidanlar karşılıklı çatışma ortamında toprağa düştü; nice genç fidanlar da “bir oradan bir buradan” denerek idam sehpalarına gönderildi.

Geçenlerde verdiğim bir röportajda o soğuk savaş yılları psikolojisini kast ederek “gençlik yıllarımda Anadolu hikmetine dayalı milli bir çizgiyi savunuyordum; ama sağcı-solcu kategorilerinin çatışan tarafı olarak sağcı olmayı da zamanla doğru bulmadım” mealinde bir açıklamamı istismar edenler çıktı.

Evet o zaman da böylesi bir kutuplaştırıcı tutum yanlıştı; bu gün de hem yanlış hem tehlikelidir.

O gün çatıştığımız solcu arkadaşlarımız içinden bizden önce hacca gidenler de oldu; 12 Eylül zindanlarında sağcı ve solcu olarak birbirlerine dost olanlar da oldu.

İşte bugün partimizde 12 Eylül hapishanelerinde ülkücülükten 7.5 yıl yatmış Selçuk bey de var; devrimcilikten 3 yıl yatmış murat bey de var. Şimdi aynı heyecanla bir daha böylesi kutuplaştırıcı bir siyaset kültürünün ve bundan beslenen bir darbe kültürünün oluşmasını engelleyecek demokratik bir siyaset için Gelecek Partisinde omuz omuza mücadele ediyorlar.

Partimizin temel siyaset anlayışı ile bir kez daha herkese ve her kesime sesleniyorum.

Gün eski kategorilerle, dogmalara ve önyargılarla düşünme günü değil, özgür düşünceyle bir araya gelme günüdür.

Gün alışageldiğimiz mahallelere sığınarak toplumumuz kategorilere bölmeye çalışanlara fırsat verme günü değil, mahallelerimizden çıkarak selamlaşma, tanışma ve kaynaşma günüdür.

Bu bağlamda da bilinmesini isteriz ki ister doğrudan ister dolaylı darbelerle kim demokratik özgürlükleri kısıtlamak ister, kim 27 Mayıs, 12 Eylül ve 28 Şubat artıklarıyla birlikte Türkiye’yi insan haklarına aykırı otoriter rejimlerle yönetmek isterse karşısında dimdik dururuz.

Bugün de maalesef 12 Eylül felsefesinin devamı niteliğinde bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile yönetiliyoruz.

12 Eylül TBMM’ni kapatmış; yaptığı anayasayla da hep asker olacağını varsaydığı Cumhurbaşkanına demokratik sistemin vesayeti görevini vermişti.

Bugün getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM nerdeyse tümüyle etkisizleştirilmiştir.

Halk oyuyla seçilmesi dolayısıyla demokratik niteliği güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı makamı ise “aslında ülkeyi biz yönetiyoruz” diyen 28 Şubat artığı aktörlerin vesayeti altına girmiş görünmektedir.

Bu çerçevede biz diyoruz ki;

Türkiye 12 Eylül darbe anayasasını toplumsal mutabakata dayalı gerçek bir demokratik anayasayla değiştirmedikçe kalıcı bir demokratik düzene kavuşamayacaktır.

Ve ülkemiz hak ettiği demokratik düzen seviyesine ancak ve ancak toplumun tüm kesimlerinin temsil edildiği TBMM’nin güçlendirilmesi ile ulaşabilir. Bu bağlamda tam ve gerçek bir parlamenter düzenin hayata geçmesi temel amacımızdır. 

Yeni sistem ile ilgili kapsamlı  ve sistematik bir şekilde ortaya koymak üzere bir çalışma grubu oluşturmuş bulunmaktayız.

Bu konularda detaylı açıklamaları Ekim ayı içinde gerçekleştireceğimiz Büyük Kongremizde yapacağız.

Takip Et

20,546BeğenenlerBeğen
17,589TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Amacı CHP’yi karıştırmak mı? Muharrem İnce, o soruya yanıt verdi!

‘1000 Günde Memleket Hareketi’ni başlatan ve yeni parti kuracağı iddia edilen CHP’nin son Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Stolk kanalında Çağlar Cilara’nın moderatörlüğünde...

Taha Ün’e yapılan skandal gözaltına bir tepki de Yeniden Refah Partisi’nden

Gelecek Partisi’nin iletişim faaliyetlerini yürüten Taha Ün’ün, hakkında herhangi bir şikayet bulunmamasına rağmen kelepçelenerek gözaltına alınması ve evinin aranması toplumun ve siyasetin...

Davutoğlu’dan Akşener’e tebrik telefonu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Kurultayında yeniden Genel Başkanlığa seçilen Meral Akşener’i telefonla arayarak, tebrik etti.

Niğde’de deprem

AFAD'dan edinilen son dakika bilgisine göre merkez üssü Niğde'nin Bor ilçesi olan, 5,1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Can...

Editörün Seçtikleri

Feramuz Üstün ve Seren Yıldız Öztürk, kum fırtınasından etkilenen işçileri ziyaret etti

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Feramuz Üstün, Politika İzleme Kurulu Başkanı Seren Yıldız ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Şükrü...

Aydın Ünal’dan Taha Ün’e geçmiş olsun mesajı: Umarım o kelepçeyi takma talimatını verenden hesap sorulur

Bugün sabahın ilk saatlerinde olmayan bir suç nedeniyle, olmayan gerekçeyle Taha Ün'ün evine baskın yapılması, soruşturma için mahkemeye götürülürken kelepçelenmesi büyük tepki...

Görülmemiş tuzak! Dolandırıcılardan Taha Akyol’a çok büyük kazık

Ünlü gazeteci Taha Akyol dolandırıcılar tarafından 320 bin lira dolandırıldığını söyledi. Karar gazetesinin kıdemli yazarını kendisini savcı ve polis diye tanıtan kişilerin...

Mahkeme kararını verdi! Nagehan Alçı’ya ‘FETÖ artığı’ demek suç değil

Emekli tümgeneral Ahmet Yavuz'un gazeteci Nagehan Alçı'ya Habertürk ekranlarında 'FETÖ artığı' demesi tartışılmış, Alçı Yavuz'u mahkemeye vermişti. Mahkemeden karar geldi. Nagehan Alçı'nın...

Selim Temurci’den AK Partili Turan’a anlamlı yanıt: Hatırla, bu yol bir zamanlar senin de yolundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunacağı ve görüşmenin ardından her iki genel başkanın ortak...