Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: 245 milyar lira bütçe açığının olduğu yerde esnafa verilen 5 milyar...

Davutoğlu: 245 milyar lira bütçe açığının olduğu yerde esnafa verilen 5 milyar desteği destek zannediyorlar

Ahmet Davutoğlu, hibelerin yetersizliğinden şikayet ederek “Bu zor dönemde esnafa kredi vermek zulümdür” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Teşkilat İstişare Toplantısı’nda konuşarak gündeme dair çarpıcı yorumlarda bulundu.

Pandemi döneminde esnafa verilen desteklerin “devede kulak kalmasından” şikayet eden Davutoğlu, verilecek 1000 lira kira hibesinin azlığını eleştirdi.

Davutoğlu’nun konuşmasından konuyla ilgili bazı satır başları şu şekilde:

Ben bir esnaf çocuğuyum. Esnaf teşkilatı yalnızca bir ekonomik teşkilat değildir, Anadolu’yu bir medeniyet hamuruyla yoğuran ahilik geleneğinin devamıdır. Esnaf evine ekmek götüremiyorsa, kepenkler iniyorsa ülkenin huzur bulması mümkün değildir.

Tek başına çalışan birine de, yüz kişiye istihdam sağlayan bir restorana da 1000 lira hibe veriyorlar. Allah aşkına bunun mantığı nedir? Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Hani Avrupa’nın bize gıpta ettiğini iddia ediyorlar ya, bakın Almanya ne yaptı? Kapanma kararı aldı ve esnafın sabit giderlerinin yüzde 90’ını karşılayacak şekilde bir ayda 11 milyar euro karşılıksız hibe desteği açıkladı. Bizimkilerin 3 ayda 500 milyon euroyu bulmuyor

Esnafa kredi veriyorlar, bu şartlarda verilen kredi zulümdür. Çünkü bir müddet sonra önüne gelecektir. Borçların ödenme günü geldiğinde o esnafın ne çektiğini ben bilirim.

Ahmet Davutoğlu: Siz 9 ay içinde Hazine’nin bütün kaynaklarını, ihtiyat akçesini, döviz rezervlerini bir cahil Ekonomi Bakanı’nın fantazileriyle tüketirseniz sonunda esnafınıza işte böyle devede kulak olmayan şeyler verirsiniz.

Bütçe açığı 245 milyar liraya çıktı. 245 milyar lira bütçe açığı olan yerde esnafa 5 milyar desteği destek zannediyorlar. Peki nereye gidiyor bu bütçe açıkları? Nereye gitti bu para?

Toplam tarımsal destek 22 milyar lira, müteahhitlere Kamu Özel İşbirliği üzerinden ödenen para 30 milyar lira. Nasıl bir adalet anlayışı bu? Türkiye’nin bütün çiftçilerine 22 milyar vereceksiniz, 5 müteahhite 30 milyar vereceksiniz. Türkiye’nin kanını tükettiler

Siz kimin yanındasınız? Rantiyeci 3-5 müteahhitin yanında mısınız, halkın yanında mısınız? Faiz lobisinin yanında mısınız, faizin sömürdüğü halkın yanında mısınız?

Asgari ücretten bütün vergi ve kesintiler kaldırılsın ve asgari ücret net olarak 3.300 Türk Lirası olsun

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri