Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: AK Parti’nin altın çağına dönmek gibi amacımız yok! Zaten öyle bir...

Davutoğlu: AK Parti’nin altın çağına dönmek gibi amacımız yok! Zaten öyle bir ‘altın çağ’ da yok

Bazı solcu çevreler Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’ndan geçmişe dönük özeleştiri bekliyor. Bazıları da özür bekliyor. Bu çevrelere göre Gelecek Partisi 2002 model bir AK Parti olmak istiyor.  Bu konu üzerinden de Ahmet Davutoğlu’nu ve yeni hareketi Gelecek Partisi’ni eleştirenler oldu.

Gazeteci Murat Yetkin’e bir röportaj veren Ahmet Davutoğlu, ‘altın çağ’ diye anlatılan AK Parti’nin o ilk yıllarına dönmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirterek “AK Parti’nin altın çağı yok ki zaten” diye konuştu.

İşte Davutoğlu’nun Murat Yetkin’e verdiği röportajın o bölümleri…

Ayrılma sebebim de açıktır: Benim için siyaseti anlamlı kılan şeffaflık, siyasi etik gibi konulara dayanan bu çizgimi iktidarı parçalamadan yani ülkede istikrarı riske atmadan yönetmemin mümkün olmadığını görmemdir. Başbakanlığı bıraktıktan sonra dört yıl bütün Anadolu’yu dolaştım. İnsanlar beni anlıyor. Eğer halkın bana güvendiğine güvenmeseydim, bu yola girmezdim.”

“Bir konu daha var” diye sürdürdü Davutoğlu: “Türkiye tahayyülümü sordunuz, önceki Türkiye tahayyülümden farklı olup olmadığını… Şüphesiz ki farklı. Türkiye tahayyülümde “AK Parti’nin altın çağına dönmek” gibi bir şey yok; ayrıca bugün için mutlaka referans alınması gereken öyle bir Altın Çağ da yok zaten. Hayatın diyalektiğine aykırı, aynı suda iki defa yıkanamazsınız. Bugün tahayyülümdeki Türkiye, özgürlük ve güvenlik dengesini kurabilmiş bir Türkiye’dir. Herkesin düşüncesi, inancı, etnik ya da kültürel aidiyetini rahatça ve korkmadan, güvenlik içinde taşıyabileceği bir vatandaşlık kavramıdır tahayyülüm. Partimizin adını o yüzden Gelecek Partisi koyduk, artık geleceğe bakalım diye.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri