Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: AK Parti’yi ıslah etmek istedik, imkan vermediler

Davutoğlu: AK Parti’yi ıslah etmek istedik, imkan vermediler

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ Gazetesi’nden Orhan Uğuroğlu’nun sorularını yanıtladı. AK Parti’de bulunduğu süreç içerisinde görevinin AK Parti’yi ıslah etmek olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Olmadı, imkan verilmedi. Bugün görevim Gelecek Partisi’ni iktidar alternatifi yapmaktır” dedi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmalarından satır başları:

“DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE YAPILAN BİR DARBEDİR”

Sivil toplum örgütleri ve üniversiteler siyasette kazanmaktan da kaybetmekten de daha önemlidir. Sivil toplum örgütleri demokrasinin olmazsa olmaz kuruluşlarıdır. Siyaseten kazanmak için bu vakıflara kayyum atamak, demokrasiye telafisi mümkün olmayan yaralar açar.

Bakın yüzlerce vakıf ve sivil toplum örgütü bu kararlara tepki gösterdi. Siyaseten kazansanız ne olur kaybetseniz ne olur ama demokrasi kaybederse çok şey olur. Bu kararlar, husumetin altında yatan gerçek niyeti de devlet düzenimizin gelmiş olduğu durumu da bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Şehir Üniversitesi’ne hukuksuz el koymanın üzerine Bilim ve Sanat Vakfı’na da hukuksuz el koymak, toplumun her kesimini esir almaya çalışan bir hukuksuzluğun, kural tanımazlığın, benmerkezciliğin geldiği noktadır. Vakıf geleneğine, örgütlenme özgürlüğüne, düşünce ve ifade hürriyetine, sivil topluma yapılan darbedir.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

Partimize kayıtlarda, ilk kez bir siyasi partiye üye olmak isteyenler ağırlıkta. Ancak şunu söyleyebilirim diğer partilerde gelecek göremeyenlerden de istifa edip partimize gelenler var. Türkiye’nin geleceğini Gelecek Partisinde görenlere kapımız açık.

“ERKEN SEÇİM OLMAZ DİYEMEYİZ”

1 Kasım 2015 seçimi öncesi vatandaşlara AK Parti Genel Başkanı olarak 4 yıl seçim olmadan iktidarda kalma sözü verdim ve yüzde 49,40 gibi rekor oy aldık. Ama bana karşı partide darbe yapıldı. Sonra 16 Nisan 2017’de anayasa referandumu ile 24 Haziran 2018’de erken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi yapıldı. 2023’e kadar seçim olmaz deniyor ama sürekli siyasi, gerilim varken de erken seçim olmaz diyemeyiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri