Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: AK Parti AKP'leşti. Yeni parti kaçınılmazdır

Davutoğlu: AK Parti AKP’leşti. Yeni parti kaçınılmazdır

Ahmet Davutoğlu TV5 canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, “Benim teröre destek verdiğim gibi bir argüman sundular. Bunu 31 Mart’tan önce Öcalan’dan mektup getirip, kardeşini televizyonlara çıkaranlar bunu bana söylüyorlar” dedi.

Ahmet Davutoğlu’nun TV5 canlı yayınındaki sözlerinden önemli satırbaşları…

  • Yeni bir hali yeni bir yola bağlamak kaçınılmazdır. O yeni yol yeni bir partiye yönelir mi yönelir.
  • Bizim partimiz, vefa üzerine kurulan AK Parti benim, bizim adımızı sildi.
  • Biz AK Parti’nin AKP’leştiğini düşünüyoruz.
  • Parti kapatma davasında omuz omuzaydık orada mı ihanet ettik? 367’de omuz omuzaydık orada mı ihanet ettik?
  • Trenden inenler, binenler diye kimler kastedildi? Biz trenden inmedik, itildik!
  • Onlar beni ihraç etti. AK Parti tarihinden ihraç ettiler.
  • AK Parti’den istişare için bir kez bile çağrılmadım. Demek ki arkadaşlarımın bana ihtiyacı yok diye düşündüm.
  • Tehdit alıyorum, ‘bedel ödetme’ de bir tehdittir.
  • Benim hırslarım yok. Hırsı olan biri başbakanlığı bir haftada bırakamazdı. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele başarılı olsaydı ben köşemde kitap yazmaktan mutlu olurdum.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TV5’te Suat Toktaş’ın sunduğu ‘Düşünme Vakti’ programında Mustafa Yılmaz, Özlem Akarsu Çelik ve Gürkan Zengin’in sorularını yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu, geçen günlerde söylediği ve çokça tartışılan “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz; 7 Haziran ile 1 Kasım arası en kritik dönemlerden biri” sözleri sonrası ilk kez konuştu.

Eski Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

“Benim konuşmam bir saat. O cümle 27 saniye. Dostoyevski’nin romanının bir bölümünü okursanız oradan bir suç çıkarabilirsiniz. Bütününü okursanız oradan bir klasik çıkar. Bana saldırmak maliyetsiz. Muhalefet bana saldırdığında bir maliyeti yok. Özellikle iktidara yakın medya kuruluşlarında saldıranlar ise ödüllendiriliyor.

Ben şunu dedim. Sandıktan çıkan neticeye saygı göstermek gerekir. Bu adayların seçime girmesi için bir engel varsa bu YSK’nın yetkisinde. Eğer göreve başladıktan sonra suç işlemişlerse mahkemeyye çıkarılmalılar. Benim teröre destek verdiğim gibi bir argüman sundular. Bunu 31 Mart’tan önce Öcalan’dan mektup getirip, kardeşini televizyonlara çıkaranlar bunu bana söylüyorlar. Beni tanıyan seven insanlar bile bana soruyorlar. Peki kim bu suçlamayı yapan? Benim dönemimde hükümette yer almış isimler ya da MHP yöneticileri. Halktan bir talep geldi ve ben bu konudaki pozisyonumu netleştirdim. Terörle mücadele benim için en net unsurdur dedim ancak bu hukuken olmalı. Bana eleştiri getiren 2 yer vardı.

Davutoğlu: Öcalan’dan mektubu ben getirtmedim

Niye 7 Haziran-1 Kasım dedim. O dönem benim mecliste çoğunluğum yoktu. 1 Kasım’dan sonra zaten çoğunluğu kazanmış ve terörle mücadelede risk alabilecek durumdaydım. 7 Haziran sonrası HDP çoğunluğu kaybettiğimiz için tahrike başladı. O zaman onları da uyardık, eğer siz siyasi partiyseniz bu eylemlere destek vermeyin dedik. O dönem şehitler verdik. 3 Temmuz günü güvenlik birimlerine talimat verdim. Nasıl olsa geçici bir hükümet var. Biz tahrikler de yaparız eylemler de yaparız dediler. Bütün terör örgütleri harekete geçti. 7 Haziran akşamı verdiğimiz sözün gereği olarak bu devleti, milleti 1 saniye kimsesiz bırakmayız dedik. Bütün kurumlar harekete geçti ve mücadele başladı.

Davutoğlu: Devlet Bahçeli’ye üzüldüm

O dönem terör örgütünün her türlü tahriki yapmasını beklersiniz. Beni üzen iki şey oldu. Birisi MHP Genel Başkanı’na koalisyon için gittiğimde terörle mücadeleye destek için bizim hükümetlerimize destek vermesini bekledim. Beni şaşırtan sonuç yaptığımız tekliflere MHP’nin Genel Başkanı’nın hayır demesi. Şimdi diyor ki ‘hayır demedik’ diyor. Ben kendisinden izin alarak halkın önüne çıktım ve reddettiğini söyledim. Şimdi kendisi böyle bir şey yok diyor. MHP tarafından bana ‘sandığa saygı gösterildin, demokratik hukuk devletinin gerekleri uygulansın’ dediğim için saldırı oluyor. Bana teröre destek verme suçlamasında bulundular ve kimsenin bunu yapmaya hakkı yok, ben böyle bir şeye izin vermem. Arkasında meclis çoğunluğu olmadan terörle mücadele kararı almış kaç kişi var?”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz