Ana Sayfa Türkiye Davutoğlu: Asgari ücretin vergi kesintilerine muhatap olmaksızın net 3.300 lira olması gerekiyor

Davutoğlu: Asgari ücretin vergi kesintilerine muhatap olmaksızın net 3.300 lira olması gerekiyor

Davutoğlu, gündeme dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) ziyareti sonrası, HÜDAPAR Başkanı İshak Sağlam ile birlikte ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Yine bugünlerde parlamentoda görüşülmekte olan, İçişleri Bakanı’na derneklere vakıflara kayyum atama yetkisini genişleten ve sivil toplumu tümüyle tehdit altına alan uygulamalar söz konusu. Hızlı bir otoriterleşme trendi içindeyiz” dedi.

“Çıplak arama” iddialarına da değinen Davutoğlu, “Kadın onurunu, insan onurunu ihlal eden çıplak arama iddiaları var. Bu iddialar kapsamlı bir araştırma yapılıp kamuoyuyla paylaşılsın. Bu iddiaların devletin kamu düzeninin itibarını ciddi şekilde sarstığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarından bazı satır başlar şu şekilde:  

Biz Türkiye’nin her bir köşesinde aynı kuralların, aynı ilkelerin, aynı demokratik prensiplerin hayata geçirilmesinin ülke birliği açısından elzem olduğu kanaatindeyiz. Türkiye’nin her bir yerindeki vatandaşlarımız aynı hakları kullanabilmeli.

Bütün meselelerin çözümü için bir sistem değişikliğinin, güçlendirilmiş parlamenter sistemin elzem olduğu kanaatiyle önerilerimizi paylaştık.

İlkesel olarak kabul etmek gerek, Selahattin Demirtaş olur, başka kişiler olur, kim olursa olsun biri, bir suçlamayla yargılanırken istisnai bir durum olmadığı müddetçe tutuklu bir şekilde yargılanmamalıdır. Tutuklu yargılanmaya biz parti olarak esastan karşıyız.

Uzun süren yargılamalarla “iç hukuk süreci tamamlanmamıştır” deyip bunu bir gerekçe olarak sunmak doğru değil. AİHM şu veya bu görüşte olabilir ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süre tutuklu kalmasına ilkesel olarak karşı çıkmamız lazım.

Herhangi bir suç isnad edilen kişinin tutukluluk süresi istisnai bir durum olmadıkça çok kısa olmalı, insan hakları standartlarına, evrensel hukuk standartlarına uygun olmalı. Mümkün olan en kısa sürede hükme gidilmeli.

Türkiye’de şu anda en temel mesele 83 milyon insanın demokratik standartlarda bir hukuk devletine kavuşmasıdır. Bu sağlanmadan ekonomik, siyasal başka bir konuda mesafe almak mümkün değildir.

Maalesef 90’lı yıllardaki güvenlikçi ve dışlayıcı dil, söylem ve eylem Türkiye’nin bütününde ve özellikle Doğu ve Güneydoğu’da etkin kılınıyor. Daha önce çok ciddi mesafe alınmış konularda dahi ciddi geriye gidişler yaşanıyor.

KCK düzeninin sıkıntılarını yaşayan vatandaşlarımız şimdi de kayyum düzeni ile kendi iradelerinin yok sayılması sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Doğu ve Güneydoğu’da gençlerimizin ciddi bir istihdam ve işsizlik kaygısı var. Eşit bir vatandaş olarak sistemde yer alma isteği, arzusu, talepleri var. Bu taleplerin mutlak surette yerine getirilmesi lazım.

Hiçbir vatandaşımızın ötekileştirilmediği ve bütün vatandaşlarımızın haklarının gözetildiği yeni bir döneme, yeni bir zihniyet devrimine ihtiyaç var.

Geçmişte “çözüm süreci” yaşanırken kamu düzeni aksamaları yaşandı, kamu düzeni sağlanırken de en demokratik hakların ihlal edildiği uygulamalar söz konusu oldu. Biz bu ikilemlerin artık aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

Cezaevlerinde kalanların önemli bir kısmının hüküm giymeden tutuklu olarak orada kaldığı görülüyor. Türkiye’de hüküm giymeden tutuklu olanların sayısı, hükümlülere ulaşmışsa bunun çözümü yeni cezaevleri inşa etmek değildir.

Meclis’te insan hakları komisyonu var. Orada her partiden temsilci var. Artık iktidarın son dönemde yaptığı hiçbir açıklama güven uyandırmıyor. Diğer muhalefet partilerine de sesleniyorum, çıplak arama iddiaları için bir Meclis araştırması yapılsın.

Bizim getirdiğimiz güçlendirilmiş parlamenter sistem modeli, eski çarpık sisteme dönüş değildir. Aksine, kendi içinde tutarlı, temel hukuk devleti ilkelerine dayanan güçlendirilmiş bir parlamenter sistem modelidir.

ASGARİ ÜCRETİN NET 3.300 TL OLMASI GEREKİYOR

Biz asgari ücretin net, hiçbir vergiye muhatap olmaksızın 3.300 TL olması gerektiği kanaatindeyiz. Bunun için de enflasyon gibi objektif kriterler ortaya koyduk. Asgari ücretin bütün kesintilerden arındırılması gerekiyor.

Asgari ücretin standardının insan onuruna uygun olması gerekiyor. Bunu söyleme hakkını da kendimde görüyorum çünkü Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek asgari ücret artışı, Başbakanlığım döneminde %30 ile gerçekleşti. Üstelik enflasyon da %6 idi.

Kimse asgari ücret artışı enflasyona olumsuz etki yapar diye bakmasın. Enflasyona olumsuz etkiyi geçmiş Hazine ve Maliye Bakanı’nın kur politikaları yaptı. O etkiyi göz ardı edip milletin 3-5 kuruş asgari ücretinden kesinti yapmaya kalkmak ekonomi bilmemektir.

Takip Et

20,359BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Gelecek Partisi’nden sosyal medyayı sallayan video: Böyle bir Türkiye hayal etmemiştik

Gelecek Partisi, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmalarından kesitlere yer verdiği videoyu "Böyle bir Türkiye hayal etmemiştik" mesajıyla paylaştı. Videoda,...

Ahmet Davutoğlu’na Mahmutpaşa’da büyük ilgi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da ticaretin kalbinin attığı Mahmutpaşa'ya gitti. Davutoğlu'na Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa...

Kafe ve restoranlar açılıyor mu? Erdoğan açıkladı…

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restoran ve kafelerin ne zaman açılacağıyla ilgili...

Ankara Tabip Odası Başkanı gözaltına alındı!

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç’un aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ankara Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal...

Editörün Seçtikleri

Cagliari Milan canlı izle! Canlı goller ve özet

Cagliari Milan canlı izle! Cagliari ile Milan İtalya Serie A'da kozlarını paylaşıyor. Cagliari Milan canlı izle! Canlı goller ve özet sizlerle. Koronavirüse yakalanan Hakan Çalhanoğlu...

Soylu – Gül krizine Meral Akşener’den şok yorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasında yaşanan atışmalara Meral Akşener de katıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül...

Sivasspor Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle

Sivasspor Fenerbahçe maç özeti izle! Sivasspor Fenerbahçe Youtube maç özeti ve golleri sizlerle. Süper Lig'in 20. haftasında Fenerbahçe Sivasspor takımıyla deplasmanda 1-1 berabere kaldı....

Tisserand sakatlandı! Fenerbahçe’de Tisserand’ın sakatlığı ne?

Sivasspor Fenerbahçe maçında Marcel Tisserand sakatlandı! Fenerbahçe’de Tisserand'ın sakatlığı ne? Fenerbahçe'nin Sivasspor ile deplasmanda oynadığı maçın başında stoper oyuncu Marcel Tisserand sakatlandı. Tisserand, 8.dakikada...

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı Özdağ’ı aradı; “Selçuk bey hayrola ne oldu? Ankara’da mısınız?” dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, KARAR TV'de Taha Akol ve Elif Çakır'ın sorularını yanıtladı. Gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi...