Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu bombaladı: Soros Pelikan çetesine kadar gider

Davutoğlu bombaladı: Soros Pelikan çetesine kadar gider

Osman Kavala için Soros benzetmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin tartışıldığı programda Ahmet Davutoğlu, kritik açıklamalar yaptı. Soros soruşturmasının genişletildiğinde varacakları yerin Pelikan çetesinin unsurları olduğunu söyledi.

Davutoğlu: Türkiye Avrupa Konseyi’nin yıldızıydı

Şimdi 30 Kasım’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı yapılacak. 2010 yılında ben o komitenin başkanıydı. Mevlüt Çavuşoğlu da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanı idi. Türkiye Avrupa Konseyi’nin yıldızıydı.

Şimdi utanç duyuyorum açık ve net ifade ediyorum. Oraya 30 Kasım’da Türkiye’nin dosyası gidecek. Bundan daha büyük bir utanç olabilir mi?

Dosyanın sebebi Kavala dosyası. 17 Aralık 2019’da verilen Avrupa Konseyi kararı var. Serbest bırakın diyor. Peki neden? 18 Ekim 2017’de Kavala tutuklandı Suçlu mu, suçsuz mu buna yargı karar verir. Ama tutuklama 18 Ekim 2017. 24 Haziran 2019’da Kavala serbest bırakıldı. Beraat etti. Ve tekrar tutuklandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Avrupa Konseyi’nin ilkeleri var. Diyorlar ki isnat edilen suçla tutuklama arasında izah edilemez bir aralık varsa burada hukuki irtibat kurulamaz. Neden? Gezi olayında suçlanmış. Olabilir. Gezi olayları 2013. Tutuklama 2017 Ekim. Bu kadar süre içinde neden tutuklamadın da şimdi tutukladın diyor. Bu adil yargılamaya aykırı diyorlar.

Sonra tutukladın, uzun süre tutuklu yargılıyorsun, hüküm vermiyorsun diyor. Sonra hüküm veriyorsun beraat ettiriyorsun tekrar tutukluyorsun. Benim adil yargılama kurallarıma göre bu durum uygun değil diyorlar. 

Yanılmıyorsam Aralık 2019’da Türkiye hata yaptı diyorlar. Bunu diyen konseyin biz üyesiyiz. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bizim dışımızda bir mahkeme değil. Bizim yargıcımız var orada.

Temel hak ve hürriyetler konusunda milletler arası sözleşmeleri ulusal kanunların üzerinde kabul ettik. Bu ne yanlış ne de egemenliğe aykırı. Bunu biz kabul ettik.

Türkiye Kavala konusunda adım atmayınca dosya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden bakanlar komitesine gönderilir. Buna göre de Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği gibi bir suçlamayla şimdi Türkiye yargılanacak. Allah aşkına değer mi?

Suçsuzlarsa bırakın. Suçlularsa ispat edin, verin hükmünü. Ve deyin ki biz yargıladık ve delili de şu. Bunu da İnsan Hakları Mahkemesi’ne sunun.

Davutoğlu: Soros Pelikan çetesine kadar gider

Daha mahkeme sürerken Sayın Erdoğan hem Rahip Brunson’u hem Deniz Yücel’i suçlu ilan etti. Şimdi Osman Kavala’yı Sorosçulukla suçlu ilan ediyor. Peki daha öncekileri neden serbest bıraktın. Yarın Kavala’yı serbest bırakmayacağın ne malum.

O zaman sormak lazım. Soros ile ilişki suçsa şimdi sormak lazım. Beştepe’de Soros ile geçmişte yakın ilişkisi olan kaç danışman var. Soruşturmayı genişletsinler. Varacakları yer Pelikan çetesinin unsurlarına kadar gider Soros.

Soros ile kimin irtibatı varsa hepsini alın delilleriyle ortaya koyun. Ama görecekler ki bunun ucu Beştepe’ye kadar gidecek. Çünkü Soros ile doğrudan irtibatlı ve onunla birlikte çalışmış danışmanlar var. Soros ile doğrudan irtibatlı isimlerin yer aldığı meşhur yalı var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri