Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Böyle bir ortamda İnsan Hakları Eylem Planı'ndan söz edilebilir mi?

Davutoğlu: Böyle bir ortamda İnsan Hakları Eylem Planı’ndan söz edilebilir mi?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte Saadet Partisi Genel Merkezi’nde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret sonrası kameralar karşısına geçen iki lider, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na yönelik eleştirilerde bulunan Gelecek Partisi lideri, Selçuk Özdağ’ın uğradığı saldırıya hatırlatarak “Böyle bir ortamda insan hakları eylem planından söz edilebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“İnsan hakları eylem planının nasıl olması gerektiğini kamuoyu ile paylaştım. Böyle bir planın başarılı olması için niyetiniz açık olacak, samimi olacaksınız ve bunu eyleminizde göstereceksiniz. Ben iktidarda bunları göremiyorum. Niyetleri gündem değiştirmek. Bugün Türkiye’deki yasaklar ortamının, korku ikliminin sorumlusu iktidardır. Önce o korku iklimini dağıtın, sonra insan hakları eylem planından bahsedin. Genel Başkan Yardımcımız sokak ortasında siyasal terör ile ağır yaralanıyor, hayati tehlike ile hastaneye kaldırılıyor zanlılar 15 gün sonra dışarı çıkarılıyor, Boğaziçi’nde sizinle farklı düşünen öğrenciler terörist diye içeri alınıyorlar. Böyle bir ortamda insan hakları eylem planından söz edilebilir mi? Türkiye insan hakları karnesinde yüz kızartıcı bir yerdedir. En çok gazetecinin hapishanede olduğu, saldırganların mafyaların çetelerin infaz yasası ile dışarı çıkartıldığı, eleştirel tweet atanların içeride olduğu yerde hangi insan haklarından bahsedebiliriz? Cumhurbaşkanı diyor ki “Biz darbe artığı anayasadan kurtulacağız.” Net olarak şunu söylesin kamuoyuna, hangi maddeler darbe artığı? Darbe artığı anayasa yerine sivil anayasa olacaksa önce düşünce özgürlüğünü, insan onurunu, temel hukuk devleti kurallarını, adaleti, siyasi ahlaklı esas alacaksınız. 12 Eylül Anayasası’na temelden karşıyız. Ama bugünkü anayasayı tanımadığınızı söylüyorsanız sivil anayasanın hangi unsurlardan ibaret olacağını tanımlamaları lazım, milleti başka gündemlerle oyalamamakta fayda var.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri