Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu “Bu bir tuzak” diye uyarmıştı! Derneklere kayyum atanmasının önünü açan teklif...

Davutoğlu “Bu bir tuzak” diye uyarmıştı! Derneklere kayyum atanmasının önünü açan teklif yasalaştı!

Sivil toplumun önünde büyük bir tehdit olarak değerlendirilen teklif, Meclis’te AK Parti ve MHP oyları ile yasalaştı.

“Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. 43 maddelik teklif TBMM’de 254 kabul 113 ret oyu ile kanunlaştı.

Teklif, dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ilişkin içerdiği maddeler nedeniyle eleştiriliyor. Bu maddeler ile teklifin “sivil toplumu susturma amacı taşıdığı” muhalefet ve STK’lar tarafından dile getiriliyor.

Kanunlaşan teklif, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine yönelik yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

KANUN NELERİ İÇERİYOR?

AK Parti’nin hazırladığı kanun teklifi, temelde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kitle imha silahlarının yayılmasının ve finansmanının engellenmesine ilişkin yaptırım kararlarının uygulanmasını içeriyor. Ayrıca gerektiğinde cumhurbaşkanına ilgili kişilerin mal varlarını dondurulması yetkisini veriyor.

Ancak kanun teklifinin içine konulan ve vakıfların, derneklerin para toplama usullerinde ve denetimlerinde öngörülen yeni düzenlemeler hem STK’lar hem hukukçular, hem de muhalefet partilerinin tepkisini çekiyor.

Söz konusu kanun teklifinin yasalaşması halinde, terör suçları, uyuşturucu suçları ve mal varlığı aklama suçlarında haklarında soruşturma başlatılan kişiler ve görev yaptığı kurullar içişleri bakanı tarafından görevden alınabilecek. Söz konusu derneklerin yönetimlerine kayyum atanabilecek. Bu da yeterli görülmezse içişleri bakanı bir derneği geçici olarak faaliyetten alıkoyabilecek.

DAVUTOĞLU UYARMIŞTI: BU BİR TUZAK!

Konu hakkında geçtiğimiz gün TV5’te katıldığı bir programda konuşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuştu.

Davutoğlu, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasını Engelleme Kanunu” adı altında çıkan şeyi ben de inceledim. Bu bir tuzak! Bunların hiçbiri tesadüf değil. Olay TV’nin kapatılması da, parti kapatma davaları da, üniversite kapatılması da, ardından birer birer STK’ların kapatılması da. Perinçek diyor ya “28 Şubat devam ediyor” diye. Yaşatıyorlar. Esas problem ne biliyor musunuz? Sadece iktidarın tavrı değil, bu STK’ların sessizliği. Ve şöyle düşünmeleri: Bu iktidar giderse bize maddi destek azalır, baskı altında kalırız. STK sivil olmalıdır. İktidar desteği olmadan ayakta kalamayan STK, STK değildir. Bu vahim bir yasa. Ümit ederiz ki burada esas tepkiyi Sivil Toplum Kuruluşlarının göstermesi lazım. Ama göremiyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri