Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Cumhurbaşkanı önce 'Hata yaptım' demeli, sonra anayasayı konuşuruz

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı önce ‘Hata yaptım’ demeli, sonra anayasayı konuşuruz

Partisinin Temiz Siyaset Belgesi etkinliğinde konuşan Ahmet Davutoğlu, tanıtım sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Gelecek Partisi, bugün Ankara Bilkent Otel’de düzenlediği bir tanıtım toplantısıyla Temiz Siyaset Belgesi’ni kamuoyuna tanıttı.

Tanıtım sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi liderine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde ortaya attığı ve kamuoyunda sıkça tartışılan yeni anayasa söylemi de soruldu.

Cumhurbaşkanı önce itiraf etmeli

Davutoğlu, Cumhurbaşkanının önce bu sistemle hata yaptığını dile getirmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Her ikisini de çok basit artık halkın kanıksadığı ve bir anlamda da istihza ile karşıladığı gündem değiştirme çalışmaları olarak görüyorum. Anayasa da, Ay’a gitme meselesi de eğer gerçek bir anayasa niyetleri vardıysa Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ni de tartışmaya açmalılar. Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ne dokunulmayacak, anayasanın genel çerçevesi 82 Anayasası korunacak, ne tartışacağız. Anayasanın o zaman hangi unsurları üzerinde konuşulacak. Yeni anayasa ise Cumhurbaşkanı önce şunu itiraf etmeli, ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ne geçmekle hata yaptık’ demeli, bu hatasını kabul etmeli sonra çıkıp ‘buyurun hep beraber tartışmalıyız’ demeli. Peki, madem böyle bir niyet var. Biz kendilerine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i sadece sunmak üzere, empoze etmek, propaganda yapmak değil, bütün siyasi partilere müracaatta bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bahçeli’ye de müracaatta bulunduk. Sayın Bahçeli nezaketsiz bir şekilde, yani Genel Başkan Yardımcıları üzerinden reddetti. Ve ‘Biz bunu konuşmayız dahi’ dedi Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ni ve hâlâ öyle söylüyor. Sayın Erdoğan’dan da cevap alamadık. O zaman nasıl bir katkı bekliyorlar ki. Eğer iyi niyet söz konusu olacaksa iklim değişmeli. Gerçek gündem ne biliyor musunuz? O yandaş gazetenin yayınladığı baş sayfa. Bunu unutturamazlar bize, halk da bunu unutmaz. Bir gün inşallah Türkiye’de uzay çalışmalarına ağırlık verilerek uzayda da çok etkili bir konuma geleceğiz. Ama Ay’a gideceğiz derken akşam pazar artıklarını toplayan yoksulların halini görmeden bunu söylemek tipik Sovyet dönemini hatırlatıyor bana.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri