Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Devede kulağın tozu olacak bir “müjde”, büyük bir vaveylayla verildi

Davutoğlu: Devede kulağın tozu olacak bir “müjde”, büyük bir vaveylayla verildi

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de bir yolsuzluk ve hayal salgını olduğunu söyleyerek, son 1.5 yılda 106 milyar döviz rezervinin eritildiğini, son 2 yılda ise 200 milyar dolarlık bir milli gelir kaybı olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Sakarya 1. Olağan Kongresi’nde konuşarak iktidara sert sözlerle yüklendi.

Türkiye’de bir yolsuzluk ve hayal salgınının olduğunu söyleyen Davutoğlu, Karadeniz’dei “müjde” ile ilgili sordukları sorulara halen cevap alamadıklarını, söz konusu rezervlerin iddia ettikleri gibi 2023’te bütünüyle devreye girse bile Türkiye’nin açıklarını karşılayacak ölçüde olmadığını söyledi.

“8 yılda toplam 68 milyarlık bir kaynak, bu da dünya doğalgaz fiyatlarıyla 20-25 milyara kadar geriliyor” diyen Davutoğlu, kuru 7 liranın altında tutmak için son 1.5 senede 106 milyar dolarlık döviz rezervinin eritildiğine dikkat çekti.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili bölümü şu şekilde:

Bugün iktidarda ne yaptığını bilmeyen bir kadro var. Türkiye’de bir yolsuzluklar bir de hayal salgını var. Bir “müjde” dediler, üzerinden 10 gün geçti sorduğumuz sorulara hala cevap alamadık ama Karadeniz’de “müjde” üzerinden büyük bir kampanya yürüttüler ve nihayet anlaşıldı ki 2023’de bütünüyle devreye girse bile 8 yılda toplam 68 milyar bir kaynak. Bu da dünya doğalgaz fiyatlarıyla, Avrupa doğalgaz fiyatlarıyla bu 20-25 milyara kadar geriliyor.

SON 2 YILDA 200 MİLYAR DOLARLIK MİLLİ GELİR KAYBI OLDU

Peki Türkiye’nin açıklarını karşılayacak ölçekte mi bu? Son 2 yıl içinde 200 milyar dolarlık bir milli gelir kaybı olmuş. Çıkıp çıkmayacağı daha belli olmadığı için, üretim planlaması ortaya konmadığı için, bioenerjik temelli bir doğalgaz olması dolayısıyla verimliliği de olmadığı için devede kulağın tozu olacak bir “müjde” büyük bir vaveylayla verildi. Ama dün gece, hepimiz uyurken her zaman yaptıkları gibi ÖTV’de yüzde 277’ye varan zamlar yaptılar.

BU İŞLERİ GÜPEGÜNDÜZ YAPACAK CESARETİ OLMAYAN İNSANLAR

Bunlar çok küçük kendi menfaatleri olan işleri günün ortasında büyük kampanyalarla ilan ediyorlar ama milletin canını yakan uygulamaları gece yarısı yapıyorlar. Gece yarısı üniversite kapatıyorlar, gece yarısı takviye birlik düzenlemesi çıkarıyorlar, gece yarısı milleti vergiye boğuyorlar, gece yarısı bir kaynağı başka bir kaynağa aktaracak şekilde bir, milli kaynağı bir grup şirkete aktaracak şekilde kararnameler çıkartıyorlar. Çünkü bunlar güpegündüz bu işleri yapacak cesaretleri olmayan insanlar.

SON 1.5 YILDA 106 MİLYAR DOLAR ERİTTİLER

Temmuz ayında sırf türk lirasını 6.85’te tutmak için 12 milyar dolar eritildi. Son 1.5 yılda toplam eritilen dolar miktarı 106 milyar dolar. Bu 106 milyar doların 60 milyar doları türkiyeden çıkan yatırımcılara ödendi çünkü Türkiye’ye güven kaybı oldu. 46 milyar doları da içerideki faiz spekülatörlerine gitti. Peki türkiyede faizciler büyük rantlar elde ederken, türkiyede bir grup şirket büyük imar rantları elde ederken halkın durumu ne?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri