Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Devlet yardım toplamaz yardım eder

Davutoğlu: Devlet yardım toplamaz yardım eder

Gelecek Partisi Genel Başkanı, eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Koronavirüs salgınıyla ilgili olarak tedbir almada Türkiye’nin geç kaldığını, krizin kötü yönetildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “bağış yapma” çağrısını eleştiren Davutoğlu, “Sosyal devlet yardım istemez, yardım eder. Zekâtları devlet isterse Hazine’nin boş olduğu şüphesi doğar. Bütçe, örtülü ödenek bugünler için vardır. Evin içini yakan ekonomik krizi görmemeye başladıysanız sosyal patlamalardan hepimizin endişe etmesi lazım” dedi. Cezaevlerinden erken tahliye paketinin “ayrımcı” bir yaklaşımla düzenlenmesini eleştiren Davutoğlu, şiddete bulaşmamış insanların ‘terör’ iddiasıyla suçlanmasına tepki gösterirken, “Devletin görevi mahûm ettiği insanların sağlığını korumaktır. Kaçma şüphesi olmayan insanlar tutuklu yargılanmamalı. Tutuklu yargılama bir insan hakları ihlalidir. Bu kadar çok ‘terörist’ barındıran bir ülkenin ne kadar demokratik olduğu tartışılır” diye konuştu.

Davutoğlu, T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı. Davutoğlu, “adrese doğrudan teslim” ihale düzenini, “Doğan Medya Grubu’nun Ziraat Bankası kredisiyle Demirören Holding’e satılmasını”, küresel salgın esnasında vatandaşa yardım etmesi gereken devletin bağış çağrısı yapmasını, Koranavirüs salgını toplantılarına hekim örgütlerinin çağrılmamasını eleştirdi.

Hazine garantilerini toplayınca halktan toplanacak bağış devede kulak kalır

Davutoğlu “Bütçe kaynaklarını yanlış kullanırsanız, şeffaf davranmazsanız yardım istemeye başlarsınız. Türkiye’de kaybedilen kaynakları, doğrudan adrese teslim ihaleleri, müteahhitlere verilen Hazine garantilerini alt alta yazıp toplarsanız, halktan bağışla toplanacak olan devede kulak kalır. Böyle bir krizde devlet halktan para toplamaz, halka para enjekte eder” görüşünü dile getirdi.

Böylesi bir kriz yaşarken Kanal İstanbul ihalesi yaparsanız…

“Türkiye için Cumhurbaşkanlığı makamı ile parti genel başkanlığının bir kişide toplanmasından daha tehlikeli bir durum görmediğinin” altını çizen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’de kriz yanlış yönetiliyor. Duygudaşlık boyutu eksik. Böylesine bir kriz sürerken Kanal İstanbul ihalesi yaparsanız, kriz paketine konut kredisi teşviki koyarsanız, bunlar toplumun hissiyatından kopuşu gösterir” dedi.

“Ankara’da düzenlenen toplantıya hekimler, hekim örgütleri çağrılmıyorsa bu iş yürümez” diyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a, “halktan, maaşlardan bağış istemek” yerine “örtülü ödeneğinden aktarımı tercih etmesi” çağrısı yaptı, “Örtülü ödenek bugünler için vardır” dedi.

“Çok ağır baskılar geliyor eski çevremden” diyen Davutoğlu, “devlet bütçesi yerle bir edilmişken susamayacağını” vurguladı. Davutoğlu, “Korkar konuşmaz, haksızlıklara göz yumarsak ve çözüm üretmezsek Türkiye otoriterleşmeye gider” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri