Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu Diyarbakırlı kanaat önderleriyle buluştu: Erdoğan üstümüze üstümüze geliyor çünkü AK Parti...

Davutoğlu Diyarbakırlı kanaat önderleriyle buluştu: Erdoğan üstümüze üstümüze geliyor çünkü AK Parti tabanındaki radikal dönüşümün öncüsüyüz

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Diyarbakırlı kanaat önderleriyle buluştu. “Erdoğan üstümüze üstümüze geliyor. Çünkü kendi tabanında radikal bir dönüşümün öncüsüyüz” diyen Davutoğlu, iktidarın Şehir Üniversitesi’ni de neredeyse bir işkenceyle kapattığını dile getirdi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye ve Dünya siyasetinde kırılma yaşandığını belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de eleştirdi. Türk Osmanlı siyaset çizgisinin ana damarlarında büyük kırılmalar yaşandığını ifade eden Davutoğlu, “AK Parti de bu kırılmanın bir parçası. Bu ana damarlardaki kırılmaları genel dünyadaki kırılmalar ile bir yerde buluşturamazsak, bu kırılmalar derinleşir. Buluşturursak hem Dünya ile entegre, hem kendi içinde meselelerini çözen bir siyaset pratiği ortaya koymuş oluruz. Dünya’da büyük bir sistem depremi yaşanıyor, onun dokusunu oranlamak zorundayız. Türkiye’de sistemik bir deprem yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile zaten sarsılan devlet yapısı iyice çözülüyor ve siyaseti de çözüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi siyasetin doğasını bozuyor. Ben o zaman şiddetle karşı çıktım, 17 sayfalık bir metin verdim. 15 Temmuz’dan sonra 3 saatlik bir görüşmede Türkiye’deki demokrasinin çok ciddi bir tehdit altında olacağını söyledim. Böyle bir sistemle siyasetin ve AK Parti’nin doğasının bozulacağını söyledim. Böyle sistemik bir depremin yaklaşmakta olduğunu hissediyorum. Ya bu sistemik depremin telaşı içinde var olan binaların içinde enkaz altında kalacağız ya da hep beraber bu enkazdan çıkmanın bir yolunu bulacağız” dedi

Gerçek bir psikolojik işkence

Şehir Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri de değerlendiren Davutoğlu, “Şehir Üniversitesi’ni, siyasi otorite kasıtla, neredeyse işkence ederek kapatıyor. Hala öğrencilerin hangi okula yatay geçiş yapabilecekleri konusunda yönetmelik yayınlanmış değil. Gerçek bir psikolojik işkence hali yaşatıldı bizim üzerimizden, üniversite üzerinden bize. Bu problemlerin sistemle ilgili boyutu da var. Sadece Tayyip Erdoğan’la ilgili değil. Aynı Tayyip Erdoğan dengeleyici faktörler olduğunda sistem farklı işlediğinde de başka türlü davranmıştır. Güç temelliğinin yol açtığı olağanüstü çürüme yozlaşma Tayyip Erdoğan’ın şahsiyetiyle daha da derinleşti” diye konuştu.

Güç yozlaşması yaşayan AK Parti’nin ülkeyi yönetmesi büyük şanssızlık

Yeni infaz yasası ile cezaevinden çıkan mafyatik unsurların neredeyse hepsinin bir alan kazandığını ifade eden Davutoğlu, “Özal’ın düşüşü nasıl Türkiye’nin kaderini olumsuz etkilediyse ise şimdi de bu sistemik depremde yozlaşan, güç yozlaşması yaşayan, çöküşteki bir partinin ülkeyi yönetiyor olması büyük şanssızlıktır. Her türlü uzlaşmaya kapalı, çağdışı yaklaşımlarla bazen Perinçek, bazen Bahçeli örneğinde bazen görünmeyen bir aktörlerle işbirliği içinde bir iktidar formasyonu var. Sadece siyasetin doğasını değil devletin işleyiş doğasını bozdu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devlet ve toplum arasındaki ilişkileri dumura uğrattığı kanaatindeyim. Eskiden milletvekilleri ve bakanlar üzerinden toplumun değişik unsurlarıyla devlet mekanizması ve kamu düzeni arasında kurulacak irtibat anlamını kaybetti. Siyasetin ana damarları çözüldü.”şeklinde konuştu.

Erdoğan’a muhalefetimiz temeli…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok noktada ayrıştıklarını ifade eden Davutoğlu, “Kapsayıcılık ve dışlayıcı çizgisine bir ayrım noktasındayız. Biz Gelecek Partisi olarak Cumhuriyet tarihinin en kapsayıcı partisini kurduk. Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanı ve AK Parti’nin devamı mahiyetinde olduğu söyleniyor. AK Parti ile aramızda radikal bir ayrım var. O yüzden Tayyip Erdoğan üstümüze üstümüze geliyor. Çünkü kendi tabanında radikal bir dönüşümün öncüsüyüz, revizyonda değil radikal bir dönüşüm. Nedir kapsayıcılık? Hangi toplum kesimi varsa bu partide olacaktır. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Müslüman, gayrimüslim, liberal, muhafazakar… Yatay kesen bir parti yapılanmamız var. Tayyip Erdoğan’a olan muhalefetimizin temelinde de kapsayıcılık var. Kapsayıcılık siyasetimizin ve muhalefetimizin temel doğrusudur. Tayyip Erdoğan’a AK Parti’ye olan muhalefetimiz, MHP’ye Perinçek’e olan muhalefetimiz onların dışlayıcı niteliğinedir ve bu muhalefetimiz keskin şekilde devam edecektir”

AK Parti aile partisi oldu

Ak Parti’nin daralarak bir aile partisine dönüşktüğünü belirten Ahmet Davutoğlu, “2002’de Türkiye’nin önü açılmıştı ama gittikçe bırakın İslami kesimi, Karadeniz’in İslamcılığına Karadeniz’de de bir iki ilin muhafazakâr tecrübesine dayalı, darala darala bir aileye kadar daralan, sembolik kimlik siyasetine dönüşen bir parti oldu. Benim o parti ile ilgili bir şey yapabilmem mümkün değil. Başbakanlığı bırakırken nepotizme karşı çıktığımı açıkça ifade ettim. 3-4 yıl sabrettim, baktım AK Parti’nin dönüşmesi mümkün değil.  90’lı yılların en dinamik hareketi olan İslami hareketin önemli isimleri tek tek otoriter bir klan İslamcılığına teslim oldular. Tercihleri, düşük profilli bir Başbakan oldu. Gelecek Partisi olarak biz değer siyasetini öne çıkaracağız. Dünyada da bundan sonraki ayrım değer ve kimlik siyasete arasına net yapanların olacak. Bu da siyasetin zeminini oluşturacak, ittifaklar kurulacaksa bu zeminde olacak” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri