Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, Doğu Türkistan konusunda 7 maddelik eylem planı önerisi açıkladı

Davutoğlu, Doğu Türkistan konusunda 7 maddelik eylem planı önerisi açıkladı

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Doğu Türkistan konusunda atması gereken adımlara ilişkin 7 maddelik bir manifesto açıkladı

Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen il başkanları toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Ahmet Davutoğlu’nun gündeminde Doğu Türkistan vardı.

Türkiye’nin Doğu Türkistan konusunda sessiz kalmasını sert sözlerle eleştirerek Bahçeli ve Erdoğan’a sert sözlerle yüklenen Davutoğlu, iktidarı Doğu Türkistan’da yaşanan işkence ve asimilasyona yönelik adımlar atması gerektiğini belirterek yedi maddelik bir eylem planı önerisi açıkladı.

İşte Davutoğlu’nun açıkladığı manifestodan satır başları:

  1. TBMM, derhal Doğu Türkistan özel oturumuyla toplanmalı ve bütün partilerin ortak imzasının bulunduğu bir bildiriyle Çin’e gereken uyarılar yapıldığı gibi insanlığa çağrılar yapılmalıdır.
  2. Çin ile ikili görüşmelerin hepsinde hiç çekinmeden bu konu açık yüreklilikle konuşulmalıdır. Evet, Çin’in toprak bütünlüğüne saygı gösteririz ama Çin de oradaki kardeşlerimizin kültürel haklarına, kimliklerine saygı gösterecek. İktidardakiler Çin’in bu zulmüne oradan üç beş kuruş SWAP kredisi gelecek diye düşünüyorlarsa ya da birtakım yatırımlara kaynak buluruz diye düşünüyorlarsa onlara hatırlatırız ki; Milli onur hiçbir bedele satılamaz.
  3. Türkiye Cumhuriyeti’nin Pekin Büyükelçisi, Türkiye’de emlak alım satımı yapan kişilere yardımcı olmak için orada değil. Derhal Urumçi’ye gitmeli ve bütün bölgede Kaşgar’da, Yarkent’te, Aksu’da durumun ne olduğunu bizzat gözlemelidir.
  4. BM’nin her zemininde, sadece Cenevre’deki İnsan Hakları Komitesi’nde imza atılmayan metindeki çabalarında değil, her zeminde Çin’deki insan hakları ihlalleri gündeme getirilmelidir. Utanç verici bir şeydir. AP kınama yayınladı, Amerikan Kongresi kınama yayınladı. Türk Parlamentosu kınama yayınlamadığı gibi BM metinlerine imza dahi atmadı.
  5. BM Mülteciler Yüksek Komiseri ile temasa geçilip Uygur mültecilerin hakları, hukukları gözetilmelidir ve asla Türkiye’den Çin’e herhangi bir Uygur iade edilmemelidir. Bir suç varsa Türkiye’de cezalandırılır.
  6. Derhal Türk Konseyi toplantıya çağrılmalı ve bu konuda harekete geçirilmelidir.
  7. İslam İşbirliği Teşkilatı harekete geçirilmeli.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri